Nebati'den yeni 'ışıltılı' açıklama: Enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indirmeyi hedefliyoruz

Bakan Nebati, 'Dövizi KKM ile durdurduğumuz gibi enflasyonla mücadele öncelikli konuların başında. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi hedefliyoruz' dedi.

Nebati'den yeni 'ışıltılı' açıklama: Enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indirmeyi hedefliyoruz
13 Mayıs 2022 Cuma 12:22

banner225

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'nda konuştu. Konut finansmanı için açıklanan paketlere değinen Nebati, "Bazı kişilerin açıkladığımız bu konut paketini kendilerine haksız kazanç elde etme yoluna gitmelerine de asla göz yummayacağız" dedi.

Nebati, salgın ve Ukrayna savaşıyla oluşan küresel enflasyon dalgasından Türkiye'nin de etkilendiğini belirtti.

"Küresel bir enflasyon dalgasıyla karşı karşıya kalmış olsak da enflasyon ataletini beraberce yeneceğiz" diyen Nebati, "Dövizi KKM ile durdurduğumuz gibi enflasyonla mücadele en öncelikli konularımızın başında. Önümüzdeki süreçte enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Nebati, "Piyasadaki fiyatları mercek altına alan timlerimiz denetimlerini kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Enflasyonu fırsata çevirmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz. Bakanlığımız tüm süreci analiz edip denetliyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati'nin konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Salgına rağmen 2020 yılı ve 2021 yılında Türkiye en iyi performans gösteren ülkelerin başında yer aldık. Türkiye küçülecek denildiğinde 1.8'lik büyüme kaydettik. Sonrasında çift haneli büyüme kaydettik.

Sanayi üretimimiz güçlü bir şekilde artıyor. İstihdam 30 milyona ulaştı. İhracatta sürekli rekor kırılıyor. Yatırım iştahı da güçlü bir şekilde sürüyor. Bunun sürdürülebilir olması için çalışıyoruz. Üretim, yatırım ve istihdamı artırmak Türkiye ekonomi modelinin merkesinde yer alıyor.

Cari açığı çözmek öncelikli hedeflerimiz arasında. Krediler konusunda seçici olduğumuz ve bankalarımızın bu konuda net olduğunu ifade etmek istiyorum. Selektif kredi yaklaşımımızın sonucu olarak 150 milyar liralık kredi paketini uygulamaya koyduk."

ÜLKEMİN TOPRAĞINA AŞIK OLAN BİR ÇİFTÇİYİM

Öte yandan Nebati’nin çiftçiliğe yönelik açıklamaları da dikkat çekti.

“Ben ülkemin toprağına erken yaşta aşık oldum bir çiftçi olarak, toprağın bereketini erken yaşta öğrendim” diyen Nebati, “Topraktan geldik, toprağa döneceğiz inancını dile getirmek kadar güzel bir şey var mı? Biz çiftçiler, henüz göremediğimiz mahsulleri biçeceğimize inanarak, ter döker, emek sarf ederiz. Bu alın terini yüce mevlam berekete dönüştürür” dedi.

“Ak Parti olarak bizler de tıpkı bir çiftçi gibiyiz” diyen Bakan Nebati, şöyle devam etti:

“20 yıldır inanarak, ter döküyoruz. Çok şükür, elhamdülillah inandığımız sonuçlara da ulaşıyoruz. Ağlamıyor, şikayet etmiyor, karamsarlığa dalmıyoruz. Burada da durmayacağız. Enflasyonla olan mücadelemize de aynı azim ve kararlılıkla devam edeceğiz, sonuca hep beraber ulaşacağız. Çiftçimizin yanındayız.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.