Merkez Bankası'nın faiz kararı döviz kurlarındaki yükselişi durduramadı

Dövizde yıl başından beri aralıksız süren artış TL'nin değer kaybını hızlandırdı. Dolar haftanın son günü 16.37 TL, euro ise 17.62 TL seviyesinden işlem görüyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı döviz kurlarındaki yükselişi durduramadı
27 Mayıs 2022 Cuma 11:12

banner255

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) dün beklentilere paralel olarak yüzde 14 olan politika faizini sabit tuttu. 

Yıllık enflasyonun yüzde 69.97'ye yükselmesi ve geçen aylardaki faiz indirimlerinin kur krizini tetiklemesi ardından TCMB, geçen ay olduğu gibi bu ay da politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Kararın hemen ardından dolar ve euroda sınırlı da olsa yükseliş sürerken, euro bugün de güne yükselişle başladı. 

Gün içinde en düşük 17,46 olan euro açılışından bu yana en yüksek 17,56'yı gördü.  Haftaya 16,80 ile başlayan euro 17,56'ya ulaşarak Türk Lirası'nın karşısında haftalık yüzde 4,67 değer kazandı.

Haftanın son gününde en çok aranan cümle, "Dolar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kararından sonra ne kadar oldu, dolar yükselmeye devam eder mi ve dolar 20 lira olur mu" soruları oldu. Arz ve talebin kamu kontrolünde yönlendirildiği belirtilen döviz piyasasında, yeni döviz kaynağı olmadan kurda dengenin nasıl sağlanacağını sorgulanmaya devam ediyor. Uzmanlar yeni bir döviz kaynağı olmadan dolar/TL'nin 16.5'i aşma ihtimalinin arttığını belirtiyorlar.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.