Merkez Bankası ikinci doğrudan döviz müdahalesinin büyüklüğünü açıkladı

Merkez Bankası 3 Aralık'ta yapılan ikinci doğrudan döviz müdahalesinde 504 milyon dolar sattığını açıkladı. TCMB 3 Aralık tarihinde VİOP'ta da 51 milyon dolarlık işlem gerçekleştirmişti.

Merkez Bankası ikinci doğrudan döviz müdahalesinin büyüklüğünü açıkladı
24 Aralık 2021 Cuma 11:58

banner225

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 3 Aralık'ta satım yönünde yapılan ikinci döviz müdahalesinde 844 milyon dolar sattığını açıkladı.

Merkez Bankası ayrıca Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda da yaklaşık 340 milyon dolarlık işlem gerçekleştirmiş, böylelikle müdahale büyüklüğü 1 milyar doları aşmıştı.

Daha önce Bloomberg HT’ye konuşan kaynaklar, Merkez Bankası'nın doğrudan müdahale ile spot piyasaya yaklaşık 700 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirdiğini belirtmişti. Öğlen yapılan ilk müdahale sırasında 500 milyon dolara yakın olan işlem büyüklüğü, öğleden sonra piyasanın sakinleşmesinin ardından yaklaşık 200 milyon dolar olarak devam etmişti.

TCMB aynı hafta 3 Aralık'ta döviz piyasasına ikinci müdahaleyi de gerçekleştirmişti. Bloomberg HT'ye konuşan kaynaklar ikinci müdahalede toplamda 300 milyon dolarlık, üçüncü müdahalede 500 milyon dolarlık, dördüncü müdahalede 2,5 milyar dolarlık ve beşinci müdahalede ise 2 milyar dolarlık satış yapıldığını belirtmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.