Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayına ilişkin faiz kararını açıkladı. Banka, yüzde 14 olan politika faizini sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
26 Mayıs 2022 Perşembe 14:03

banner255

Merkez Bankası, TL’deki sert değer kaybı ve enflasyonun yüzde 69,97'e yükselmesine rağmen yüzde 14 olan politika faizini sabit tuttu.

TCMB'den yapılan açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu'nun, politika faizinin yüzde 14'te sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

BEKLENDİĞİ GİBİ GELDİ

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin tamamı mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde bulunmuştu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin gerçekleştirdiği ankete katılan 18 kurumun medyan beklentisi politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde olmuştu.

AA Finans'ın beklenti anketine katılan 15 ekonomistin tamamı faizin sabit bırakılacağı yönünde görüş bildirdi.

SON DÖRT AYDA SABİT BIRAKMIŞTI

Merkez Bankası, geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Banka; ocak, şubat, mart ve nisan ayında beklentilere paralel olarak faizde herhangi bir değişikliğe gitmemişti.

TL'DE KAYIP YÜZDE 19'A ULAŞTI

Gevşeme döngüsü geçen sene kur kriziyle birlikte enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, Türk lirası, dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8 değer kaybı yaşarken, son 5 ayda yaşanan kayıp yüzde 19 ulaştı.

MERKEZ BANKASI, ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTMİŞTİ

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yukarı yönlü güncelleyerek yüzde 57,92'ye yükseltmişti. Bir önceki anket döneminde yıl sonu beklentisi yüzde 46,44 olarak belirlenmişti.

Ekonomi yönetiminin yılsonu enflasyon tahmini yüzde 57,92 civarında şekillenirken şu an bu beklenti piyasa tahminlerinden çok uzak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.