Kavcıoğlu'na göre enflasyon düşüşte: Manşet enflasyonu ikinci plana atmadık

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, yatırımcılar toplantısında, 'Çekirdek enflasyon göstergelerinin yakın dönem eğiliminde yavaşlama var. Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik' dedi.

Kavcıoğlu'na göre enflasyon düşüşte: Manşet enflasyonu ikinci plana atmadık
07 Ekim 2021 Perşembe 11:30

banner255

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri, yatırımcılarla faiz indirimi sonrası ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda bir konuşma yapan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, manşet enflasyonu ikinci plana atmadıkları mesajını verirken, arz şoklarını faiz kanalıyla kontrol etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, enflasyon konusunda kendisini yanıltarak, "Enflasyonun ağustostan itibaren düştüğünü göreceksiniz" açıklamasını yaptırdığı için arasının bozuk olduğu öne sürülen Kavcıoğlu, konuşmasında ağırlıklı olarak enflasyon ve Merkez Bankası rezervlerine değindi.

Kavcıoğlu, "Çekirdek enflasyon göstergelerinin yakın dönem eğiliminde yavaşlama var" dedi. Ayrıca "Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik" mesajını verdi.

Toplantıda Kavcıoğlu'nun şu mesajları öne çıktı:

Finansman koşullarına daha duyarlı olan dayanıklı mal talebinde yavaşlama dikkat çekerken, dayanıksız mal talebinde güçlenme görüyoruz.

Hizmet sektöründeki açılma ve turizmin katkısı ile beraber istihdam piyasasının salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattığını söyleyebiliriz.

Mevcut durumda ihracattaki güçlü seyir, ithalatta miktar bazlı yavaşlama ve altın ithalatındaki kayda değer düşüş dış dengede devam eden iyileşmeyi destekliyor.

ENFLASYONDA ETKİLİ GEÇİCİ UNSURLAR ETKİSİNİ YİTİRİYOR

Enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların Türkiye’de de etkisini yitireceğini öngörüyoruz.

Para politikası duruşumuzu belirlerken, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdik.

Rezervlerimiz 85 milyar ABD doları seviyelerinden 122 milyar ABD doları seviyesine ulaştı. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.

REZERVLER ARTIYOR

Yurt içi yerleşiklerin mevduatta TL tercihleri güçlü kalmaya devam ediyor.

Mart ayında yabancı para (YP) mevduattan TL mevduata kayda değer düzeyde bir dönüş gerçekleşti.

Takip eden aylarda mevduat artışının TL cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu yönde destekliyor.

Yıl başına göre TL mevduat 300 milyar TL’ye yakın artış kaydetti.

YP mevduat ise ihracattaki güçlü seyir, turizmde görülen toparlanma ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kanalı ile sisteme döviz ve efektif girişine rağmen parite etkisi arındırıldığında görece sınırlı bir artış sergiledi.

MANŞET ENFLASYONU İKİNCİ PLANA ATMADIK

Konuşmasında para politikasının dezenflasyonu tesis edecek sıkılıkta süreceğini söyleyen Kavcıoğlu, soru-cevap bölümünde para politikasında sadece çekirdek enflasyona bakacakları yönünde bir taahhüt vermediklerini belirtti.

Kavcıoğlu, "Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik" dedi.

Soru cevap bölümünde para politikasının yeterince sıkı olduğunu söyleyen Kavcıoğlu arz şoklarının sadece faiz kanalı ile kontrol edilemeyeceğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.