İstanbul Maltepe'de 1 Mayıs kutlamaları başladı: Yaşasın 1 Mayıs

İstanbul Maltepe'deki 1 Mayıs mitingi için binlerce kişi alana gelmeye devam ediyor.

İstanbul Maltepe'de 1 Mayıs kutlamaları başladı: Yaşasın 1 Mayıs
01 Mayıs 2022 Pazar 15:36

banner255

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nı kutlamak üzere binlerce yurttaş Maltepe Miting alanı alanına akın ediyor. Kadınlar, işçiler; her yaştan her dilden binlerce yurttaş taleplerini haykırmak için 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günün'de bir arada. Zılgıtlar, halaylar, sloganlarla kortej oluşturan binlerce kişi, mitingin yapılacağı alana ilerliyor.

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs’ı kutlamak üzere DİSK ve KESK bileşenleri ile siyasi partiler ve kitle örgütleri Maltepe miting alanına doğru kortej hazırlığına başladı.

POLİS ARAMASINDAN SONRA ALANA GİRİLİYOR

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarının Maltepe Meydanı'nda gerçekleştirilme kararı almıştı. Sabahın erken saatlerinde toplanmaya başlayan siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, kadın örgütleri, sömürüye, yoksulluğa, güvencesiz çalışma koşullarına karşı, savaşa karşı bir kez daha ses yükseltiyor. Binllerce kişi zılgıtlar, halaylar, sloganlarla alana ilerliyor.

Kürtçe ve Türkçe 1 Mayıs Marşı'nın çalındığı alanda, "Sosyalizm de ısrar insan olmakta ısrardir", "Em li dijî şer aşitîyê diparezin", "Kadınlar savaşmak istemiyor", "Ben kadınım, Kürdüm, buradayım", "Bozuk düzenin sağlam çarkı olmaz" sloganları atıldı. Mitinge gelenler polis aramasından sonra alana girebildi.

1 Mayıs alanında Gezi Davası kararında 18 yıl hapse mahkum edilen Mücella Yapıcı ve avukat Can Atalay'ın mesajı da okundu.

Mücella Yapıcı ve Can Atalay'ın mesajlarının ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, TDB Genel Sekreteri Kadir Tümay İmre sahneye çıkarak kitleyi selamladı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.