İşçilerin grevine karşı lokavt ilan edildi

Türk Metal Sendikası'na bağlı olan 130 bin işçinin grev kararı alması üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası lokavt kararı aldıklarını borsaya bildirdi.

İşçilerin grevine karşı lokavt ilan edildi
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:49

banner255

Metal işkolunda işçilerin grev kararı alınmasının ardından Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) lokavt ilan etti.

Lokavt kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a bildirildi.

Lokavt tarihi ise henüz açıklanmadı.

KAP’a bildirilen lokavt kararında “Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası'nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındığı ve lokavt uygulanma tarihinin sonradan tespit edilmesine karar verildiği Şirketimize bildirilmiştir“ ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Metal işkolundaki işçi sendikaları toplu iş sözleşmesi sırasında metal patronlarının taleplerini kabul etmemesi nedeniyle grev kararı almış, son günlerde on binlerce işçinin katılımıyla birçok kente grev öncesi uyarı mitingleri düzenlemişti.

Bursa ve Gebze’de 100 binden fazla metal işçisinin katılımıyla gerçekleşen mitinglerin ardından MESS Toplu İş Sözleşmesi’ndeki zam teklifini, yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltmiş, bu hamle de Birleşik Metal İş Sendikası ve Türk Metal Sen tarafından kabul edilmemişti.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.