İş yapamayan balıkçılar teknelerini satıyor

Karaduvar sahilindeki balıkçılar, mazot ve kullandıkları malzemelere gelen zamlardan kaynaklı balığa eskisi kadar çıkamadıklarını belirterek teknelelerini sattıklarını söyledi.

İş yapamayan balıkçılar teknelerini satıyor
05 Nisan 2022 Salı 10:01

Akaryakıta gelen zamlardan olumsuz etkilenen birçok sektör durma noktasına geldi. Zamlardan nasibi alan sektörden biri de balıkçılık oldu. Mersin'in Akdeniz ilçesinde Karaduvar sahilinde balık tutarak geçimlerini sağlayan balıkçılar, girdi maliyetlerinin yüksek oluşu nedeniyle avlanmaya çıkamıyor. Mazota gelen zamlardan ötürü motorları çalıştıramayan balıkçılar, ava çıkmak yerine teknelerini satıyor. 

'BİN TL DESTEK VERİLİYOR'

55 yaşındaki Orhan Gündoğdu, balıkçılığın baba mesleği olduğunu söyledi. Mesleğini severek yaptığını ancak girdi maliyetleri nedeniyle artık yapamaz duruma geldiğini belirten Gündoğdu, “29 litre mazotu 609 TL'ye, mantarın tanesini 7,5 TL’ye, küçük ağın paketini de bin 500 TL’ye aldım” diye belirtti. 110 bin TL borcunun olduğunu belirten Gündoğdu, devletin kendilerine yıllık bin TL destek verdiğini ve bu haliyle geçinemediklerini söyledi. 

Tekne muayenesinin 10 bin TL'ye çıkarıldığını söyleyen Gündoğdu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin balıkçıların tekne ve malzeme bakımını yaptığı bilgisini paylaşarak, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin de kentteki balıkçılara destek vermesini istedi. 

'ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINI ÖDEYEMİYORUZ'

Bir diğer balıkçı 30 yaşındaki Tahsin Sürvar da balıkhaneye 250 bin TL borcunun olduğunu ancak iş yapamadıkları için ödeyemediğini ifade etti. Sürvar, yanında çalışan işçilerin ücretlerini de ödeyemez duruma geldiğini belirtti. 

'MARŞA BASMAMIZ 3 BİN TL'

Sürvar, aynı zamanda ağ yapıp sattıklarını dile getirerek, "Eskiden yaptığımız ağın maliyeti 20 bin liraydı, şimdi 100 bin lira. Her şeye zam geliyor. İş kötüye gidiyor, aç kalacağız. Destek de alamıyoruz. Herhâlde en son çöp toplayıp çöp satacağız, olacağı bu. Malzeme parçası pahalı, işçilik pahalı, her şey kötüye gidiyor gidiyor. Bir günlük balığa çıkmak 10 bin liraya mal oluyor. Benim aylık 100 bin lira kazanmam lazım ki çalışanların payını ödeyebileyim. Balık da yok, boşa gidip geliyoruz. Bundan birkaç yıl öncesinde işler iyiydi. Ama şu an her şey pahalı, bir marşa basmamız 2,5-3 bin TL. Böyle giderse balıkçılık ölecek. Çünkü artık balıkçılar teknelerini satıyor" diyerek durumu özetledi.

MA / Cemil Uğur


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.