Genel-İş Genel Merkezi'ne tepkiler dinmiyor

Yarın greve çıkacak olan Maltepe Belediyesi işçilerinin gözü Genel-İş Genel Merkezi'nin müdahalesinde.

Genel-İş Genel Merkezi'ne tepkiler dinmiyor
22 Şubat 2021 Pazartesi 13:00

Kadıköy Belediyesi’nde DİSK’e bağlı Genel-İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şube üyelerinin grevinin, sendika Genel Merkez yöneticileri tarafından bitirilmesi işçilerden tepki almaya devam ediyor. Şube Ataşehir, Kartal ve Maltepe belediyelerinde de greve hazırlanırken, işçiler grevdeki işçilerin ve şubenin iradesini çiğneyerek yüzde 8’lik düşük zamma imza atan Genel-İş Genel Merkezi’ne diğer belediyelerde de müdahale etmemesi için uyarıda bulunuyor.

Tepkilerini yazılı hale getirerek Evrensel gazetesine gönderen Maltepe Belediyesi işçileri Genel-İş’in tarihine atıfta bulunarak, demokratik yönetim vurgusu yaptı.

‘BULUNMUŞ OLDUĞUNUZ YERLERE KİMLER SAYESİNDE GELDİĞİNİZİ HATIRLATIYORUZ’

Bir işçi düşüncelerini, “Maltepe Belediyesi İşçisi: DİSK’e bağlı Genel-İş üyeleriyiz. Bulunduğumuz sendikanın geçmişini de göz önüne alarak çalışma alanımızda bizlerle yol yürüyeceğine canı gönülden güvenmiş emekçileriz. Yani patronlar karşısında en üst düzeyde dahi bizlerin isteklerinin arkasında duracağına güvenmiş emekçileriz. Yalnız en son Kadıköy’de işçilerin taleplerini ve şube yönetimini hiçe sayarak kendilerinin bulunmuş oldukları koltukların kimler tarafından verildiğini ve ne amaçla o koltuklarda olduklarını unutup kendi siyasi emelleri uğruna biz emekçileri hiçe saymaya çalışanlara buradan gür bir sesle tekrar ediyoruz. Bulunmuş olduğunuz yerlere kimler sayesinde geldiğinizi, emeğin gücünün yanında durmanız gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz. Aksi takdirde tabanın sesini duymayanlara da sözleşme masalarımızdan uzak durmalarını öneririz” şeklinde ifade etti.

‘TAŞERON FİRMALARDAYKEN ŞU ANKİNDEN DAHA YÜKSEK ÜCRET ALIYORDUK’

“Genel-İş Genel Merkezine sesleniyorum” diyen bir diğer işçi ise şöyle dedi: “Bizler 2018 yılından itibaren KHK ile taşeron firmalardan alınarak belediye şirketlerinde çalışmaya başladık. Taşeron firmalardayken şu ankinden daha yüksek ücret alıyorduk. Belediye şirketlerine geçtiğimizde çalışma koşullarımızın iyileşeceğini ve ücretlerimizin artacağını beklerken tam tersi oldu. Üç sene boyunca yüzde 4+4 zamma mahkum edildik, açlık ve sefalet ücretleri alarak çalışmak zorunda bırakıldık. Belediye yönetimi 6 aydır bizleri oyalamaktadır. Bizler bu işi hep masada çözme taraftarıyız, hâlâ da öyle. Fakat bizlere greve gitmekten başka çare bırakmadılar.

‘SINIF SENDİKACILIĞINDAN YANA TARAF OLMANIZI DİLERİM’

"Kadıköy Belediyesindeki arkadaşlarımız greve çıktı ama Belediye Başkanının kara propagandası ve Genel-İş Genel Merkezinin işçilerin iradesini yok sayması hiç hoş olmadı. Kendi adıma DİSK Genel-İş Genel Merkezini kınıyorum. Sizlerden oradaki işçi arkadaşlarımızın maddi ve manevi olarak yanlarında olmanızı beklerdik. DİSK bu şekilde anılmamalı. Çünkü DİSK çok bedel ödedi, ödemeye de devam edecek. DİSK’in bugünlere gelmesinde bedel ödeyen tüm işçi sınıfının önünde saygıyla eğiliyorum. Bizler onların kemiklerini sızlatmamalıyız. Mücadelemizde hiçbir fark, beklenti ya da menfaat gütmemeliyiz. O zaman mücadelemiz daha kararlı ve daha uzun soluklu olacaktır. İşçi sınıfından bir an önce özür dilenmelidir. Maltepe’de eğer bu tip bir yaklaşım görürsek tepkimizi en ileriden vereceğimizi bilmenizi dilerim. İşçi iradesinin üstünde hiçbir güç yoktur. İşçinin iradesinin, kararının dışında alınan hiçbir kararı da onaylamayacağımızı bilmenizi isterim. Yapılan bu yanlıştan bir an önce dönüp, bürokratik sendikacılıktan yana değil, sınıf sendikacılığından yana taraf olmanızı dilerim."

‘BİZDEN HABERSİZ İMZA ATAMAZ’

Bir diğer işçi de düşüncesini, “Bizler Maltepe işçileri olarak Kadıköy’de Genel-İş Merkezinin işçilerin taleplerini hiçe sayıp belediye yönetimi ile anlaşma yapmasını şiddetle kınıyoruz. Bizler bu tür bir müdahaleyi asla kabul etmeyeceğiz ve tanımayız. Bütün kamuoyu bilsin. Genel merkeze bizim sözleşmemize bizden habersiz imza atamaz. Atarsa da o kararı tanımayız” şeklinde ifade etti.

‘AÇLIĞI YOKSULLUĞU ÇEKEN BİZLERİZ’

Salı günü greve çıkacaklarını hatırlatan bir belediye işçisi ise “İşçi kendi iradesini sandık koyarak göstermişti. Burada açlığı, yoksulluğu çeken bizleriz. Sizin istediğiniz değil biz ne istersek o olacaktır. Bu artık grevden öte onur mücadelesine dönmüştür. Sizin tarafınız işçi sınıfı tarafı olmalıdır. Adınıza, bağlı olduğunuz sendikanın geçmişine bakarak hareket etmenizi temenni ediyoruz. Çünkü biz herkese karşı gemileri yaktık geri dönüş yok diyerek yolumuza bakacağız” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.