Faturalara yapılan zamlar, maaş artışlarını vatandaşın cebine girmeden eritti

Zamların yurttaşlara etkisinin tespit edildiği rapora göre, asgari ücretteki artış, enerji faturalarına yapılan zamların farkının ödenmesiyle vatandaşın cebine girmeden buharlaştı.

Faturalara yapılan zamlar, maaş artışlarını vatandaşın cebine girmeden eritti
30 Ocak 2022 Pazar 10:19

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, yeni yılla birlikte artırılan maaş ve ücretlerin enerji faturalarındaki zamlar nedeniyle vatandaşın cebine girmeden eridiğini söyledi.

Zamların yurttaşlara etkilerini raporlaştıran ve 2022 için belirlenen asgari ücretin ocak ayının sonu itibarıyla ilk kez yurttaşların cebine gireceğini hatırlatan Akın “Elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 52-127 arasındaki kademeli zammın farkı 160 liraya çıktı. Doğal gaza yapılan yüzde 25 zammın farkı da ısınma amacıyla yapılan asgari tüketimde 160 lira ile 185 lira arasına çıktı. Yine akaryakıta yapılan yüzde 13.5-38 arasında değişen zamlarla bir depo benzinin maliyeti son 45 günde yaklaşık 186 lira, bir depo motorinin maliyeti yaklaşık 200 lira, bir depo LPG otogazın maliyeti de 55 lira arttı” dedi.

MAAŞ 'ARTIŞI' CEBE GİRMEDEN BUHAR OLDU

Cumhuriyet’in haberine göre eşi çalışmayan ve iki çocuk sahibi bir asgari ücretli çalışanın 2022 yılında alacağı ücrette net 1293 lira tutarında artış yaşandığını vurgulayan Akın, “Bu ücretin açıklandığı 16 Aralık 2021’den bu yana geçen yaklaşık 45 günde yalnızca enerji faturalarına yapılan zamların farkı toplamda 565 liraya kadar çıkıyor. Buna göre asgari ücretteki artışın yüzde 43.6’sına denk gelen oranı temel bir hak olan enerji faturalarına yapılan zamların farkının ödenmesiyle vatandaşın cebine girmeden erimiş oldu” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.