Erdoğan 'Pahalı mı?' demişti: Köprünün yükü yurttaşın cebinden çıkacak

Erdoğan,1915 Çanakkale Köprüsü otomobil geçiş ücretini 200 TL olarak açıkladığı ücret 'katkı payı' nedeniyle bütçeye her koşulda yıllık 1,4 milyar TL yük. Bu da yurttaşın cebine yansıyacak.

Erdoğan 'Pahalı mı?' demişti: Köprünün yükü yurttaşın cebinden çıkacak
19 Mart 2022 Cumartesi 09:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale açıldı. Açılışıta konuşan Erdoğan, sözleşmede 285 TL yazmasına rağmen gişe ücretini 200 TL olarak açıkladığını belirtti. İlk bir hafta ücretsiz olacak" sözleriyle açıkladı. Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, "Eğer buradan aldığı aylık ve yıllık bedel, yüklenici firmanın aleyhineyse, farkı kim ödeyecek; onu devletin kasasından biz ödeyeceğiz" dedi. Prof. Dr. Uğur Emek, “85 lira her hâlükârda günde 45 bin araç için bütçeden çıkacak. Bu da 1,4 milyar liraya denk geliyor. Pahalı olduğu için vatandaş geçmeyecek diye ucuzlatmaya çalışıyorlar. Ucuzlattıkları miktarı da bütçeden ödüyorlar” dedi.

‘YILLIK 3,5 MİLYON ARACIN KULLANMASI BEKLENİYOR’

BirGün’de yer alan habere göre Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi’nden oluşan ortak girişim grubu ile 2017 yılında 10,3 milyar TL yatırım bedeli karşılığında sözleşmesi imzalanan 1915 Çanakkale Köprüsü yüklenici firma tarafından 11 yıl boyunca işlettikten sonra Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. Çanakkale Köprüsü’nü inşa eden ve işletecek firmaya günlük 45 bin, yıllık 16,5 milyon araç garantisi verilmesine karşın köprüyü yıllık 3,5 milyon aracın kullanması bekleniyor. Geçiş garantisinin tutmaması halinde ise fark devlet hazinesinden işletmeci firmaya ödenecek.

Garantinin tutması için yaklaşık 15 saat boyunca sürekli araç geçtiği varsayıldığında; saatte 3 bin araç, dakikada ise 50 araç yapıyor. Yani, garanti edilen günlük 45 bin araç geçişi için köprüden her saniye araç geçmesi gerekiyor. Çanakkale’de feribot işletmesini yapan Gestaş’ın 2021 yılı verilerine göre yıllık taşınan araç sayısı, bayramlar da dahil 3,5 milyon civarında. Günlük araç sayısı 9 bin 500 civarında.

‘UCUZLATTIKLARI MİKTARI DA BÜTÇEDEN ÖDÜYORLAR’

Sözleşmede 285 lira yazmasına rağmen Erdoğan’ın gişe ücretini 200 lira olarak açıklamasını değerlendiren Prof. Dr. Uğur Emek, aradaki farkın bütçeden karşılanacağını söyledi. Bu uygulamanın Osmangazi Köprüsü ile başladığını açıklayan Emek, şu değerlendirmelerde bulundu: “85 lira her hâlükârda günde 45 bin araç için bütçeden çıkacak. Bu da 1,4 milyar liraya denk geliyor. Pahalı olduğu için vatandaş geçmeyecek diye ucuzlatmaya çalışıyorlar. Ucuzlattıkları miktarı da bütçeden ödüyorlar. Osmangazi Köprüsü’nde de bunu böyle yapıyorlar. 185 lira Osmangazi’nin gişe ücreti onun da 483 lirayı da bütçeden ödüyorlar. Buna da katkı payı diyorlar. Osmangazi ile başladılar. Karayolları’nın bütçesi patlamış durumda. Garanti ödemelerinin karayolları bütçesinin 45’iydi. Kur artınca bu oran yüzde 65’e çıktı. ‘Daha uygun olsun da daha çok araç geçsin’ amaç bu. ‘Garantiler tutmadı’ dedikçe rahatsız oluyorlar. Algı yönetiliyor burada. Sağlı sollu Marmara Denizi’nin etrafına 85 bin araç garantisi veriyorsunuz bu köprü ihtiyaç değil.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.