Ekonomide 'ikinci damat dönemi' iddiası: Berat Albayrak kabineye geri dönebilir

Albayrak’ın kabineye geri dönme ihtimali olduğunu belirten Özel, 'Nebati damadın kontrolünde konuşuyor' diyerek ekonomideki müdahalelerin Albayrak'ın politikaları olduğunu söyledi.

Ekonomide 'ikinci damat dönemi' iddiası: Berat Albayrak kabineye geri dönebilir
20 Ocak 2022 Perşembe 20:54

banner225

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’in son günlerde eski Hazine ve Maliye Bakanı ve damadı olan Berat Albayrak dönemini övmeye başladığına dikkat çekerek, Albayrak’ın kabineye geri dönebileceğini ifade etti. Özel, “Bu da Türkiye'nin olası yeni bir felaket senaryosudur” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. "Toplantımıza Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyi, borsayı, fiyatları etkileyen ve yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin yapan açıklamalarıyla, talimatlarıyla başlamak isteriz" sözleriyle açıklamalarına başlayan Özel, Berat Albayrak ile ilgili de dikkat çeken iddialarda bulundu.

‘İKİNCİ DAMAT DÖNEMİ’

Gerçek Gündem’in aktardığı habere göre Özel, "Ekonomide ikinci damat dönemi yaşandığını hepimiz biliyoruz. Birinci damat döneminde nasıl arka kapıdan 128 milyar dolar satıldıysa, Nebati'nin o sevimli gülücükleriyle, bir yerden yönetilen el kol hareketleriyle Nebati, ikinci damat dönemini yaşatıyor. Bu ikinci damat dönemi, birinci damat döneminin yarattığı tahribattan fazlasını yaratmaya aday bir dönem” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN SON DÖNEMLERDE DAMADININ DÖNEMİNİ ÖVMEYE BAŞLADI, O KADAR İYİYDİYSE İSTİFASINI NİYE KABUL ETTİNİZ?’

“Burada bir endişe var. Tayyip Erdoğan döndü, son günlerde damadın dönemini övmeye başladı. Ya o kadar iyiyse neden istifa etti, istifasını kabul ettiniz, uygun gördünüz kendi deyiminizle?” diye soran CHP’li Özel, Albayrak’ın Cumhurbaşkanlığı Kabinesine geri dönme ihtimali olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şimdi damadın kontrolünde Nebati konuşuyor, bunlar yaşanıyor ve ihtimal o ki damat bir kere daha kabineye dönebilir. Bu da Türkiye'nin olası yeni bir felaket senaryosudur. Bu konudaki riske de dikkat çekmek isteriz.”

‘ALBAYRAK DA ‘ŞUBAT OCAKTAN, MART ŞUBATTAN İYİ OLACAK’ DİYORDU AMA ÖYLE OLMADI’

“Tayyip Erdoğan açıklamalarında ‘2022 en parlak yılımız olacak inşallah’ demiş. Tayyip Bey'in damadı 3 ayda bir geçip bize ‘şubat ocaktan iyi olacak, mart da şubattan iyi olacak’ diyordu. Ama hiçbir ay, bir öncekinden iyi olmadı; her gelen ay geçen ayı, her gelen yıl geçen yılı arattı. O yüzden Erdoğan'a Anadolu'da çok kullanılan bir deyimi söylemek lazım: Bal, bal demekle ağız tatlanmıyor. İyi olacak, parlak yıl olacak demekle, parlak yıl yaşanmıyor. Parlak yıl yaşanması için ekonomi biliminin gereğini yapmak lazım, inadının gereğini değil.”

‘SÖZ DİNLEYEN BİR MERKEZ BANKASI BAŞKANI ‘YOK’ DEMEKTİR’

“Bağımsız kurumlara karışmamak onların görevlerini korkmadan yapmalarına izin vermek lazım” vurgusunu yapan CHP’li Özel, hükümetin müdahalelerini kabullenmesiyle eleştirilen Merkez Bankası Başkanını eleştirerek “Söz dinleyen Merkez Bankası demek, olmayan Merkez Bankası demektir” dedi.

‘LİYAKATSIZ KADROLARIN MİLLETİ MEŞGUL ETTİĞİ HER YIL KARANLIKTIR’

Erdoğan için “Haa, kendisi için dünyanın en pahalı uçağında gezeceği bir yıla parlak bir yıl diyebilir. Yandaş müteahhitlerini daha zengin edeceği bir yıla, parlak bir yıl denebilir ve mahdumlarının evlatlarının yeni yeni vakıfların başına geçtikleri yıla parlak bir yıl denebilir” ifadelerini kullanan Özel, ülke için ‘parlak yıl’ın koşulunu açıkladı: “Türkiye için parlak bir yıl, sandığın geleceği yıldır. Eğer 2022 parlak yıl olacaksa, milletin önüne sandığı koymak lazım. Millet kendi geleceğini parlatır, kendi önünü aydınlatır. Ama sandığın gelmediği ve bu liyakatsiz kadroların milleti meşgul ettiği her yıl, daha karanlık bir yıl olmaya adaydır."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.