Edirne’den Kars’a 1 Mayıs kutlaması: Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz

Edirne’den Kars’a 10’larca il ve ilçede 1 Mayıs kutlama alanlarına akan işçiler ve halklar, savaş ve sömürü düzenini yıkacağını dile getiriyor

Edirne’den Kars’a 1 Mayıs kutlaması: Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz
01 Mayıs 2022 Pazar 15:32

Edirne’den Kars’a işçiler, kadınlar, halklar, savaş ve sömürü düzenine karşı taleplerini dile getirmek için 1 Mayıs kutlamalarına akıyor. Birlik, dayanışma ve mücadele kararlılığını ifade eden kitleler, miting alanlarını doldurmaya başladı. Her yapının kendi bayrağı, pankartı, sloganı ve sözüyle yürürken, coşku seli kortej kortej alanlara akıyor. 

KARS 

 Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kars Bileşenleri Platformu öncülüğünde kentteki Tren Garı alanında 1 Mayıs Mitingi düzenledi. Mitinge yüzlerce yurttaşın yanı sıra siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri katıldı. “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Mutlaka kazanacağız” pankartlarının açıldığı mitingde sık sık “Savaşa değil, emekçiye bütçe” sloganı atıldı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Kars Şube Eşbaşkanı Hakan Topçu, derinleşen ekonomik krize dikkati çekerek, “Emperyalist ve kapitalist sistem, emekçi sınıflar ve ezilen halklar için daha çok yoksulluğa, işsizliğe, açlığa, savaşa ve ölüme neden oluyor. AKP'nin mezhepçi, milliyetçi etnik politikaları toplumu tehlikeli bir kutuplaşmaya itiyor ve linç kültürüne zemin sunuyor” diyerek, yürütülen politikalara tepki gösterdi. Kürt sorununda çözümsüzlüğün ülkedeki sorunları giderek derinleştirdiğini belirten Topçu, “Cezaevlerinde hak ihlalleri, darbe dönemlerini aratmıyor. Gerici politikalarla kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, istismar olayları artarak devam ediyor. Mezhepçi, ayrımcı, kutuplaştırıcı politikalar, yaşamımızın her alanına sindirmek istiyorlar” diye konuştu.

'ÖFKEMİZ GİBİ UMUDUMUZ DA BÜYÜYOR'

 Erdoğan’ın Kürt’ler için kullandığı “mecalleri kalmadı” sözlerini hatırlatan Topçu, alandaki kalabalığı işaret ederek, “Bahar güzel günleri müjdeliyor, karanlık bulutlar da dağılıyor ve abluka kırılıyor. Umut tohumları, birer birer tomurcuk açıyor. Öfkemiz gibi umudumuz da büyüyor. Emekçilerin gerici, faşist, militarist kuşatmayı paramparça edecek kararlılığı ve inancı büyüyor” diyerek, emekçilerin bayramını kutladı.

VAN

 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kutlandığı kentlerden biri olan Van’da binlerce emekçi alanda buluşmaya başladı. Sabah saatlerinde Hayat Hastanesi civarında kendi renkleriyle kortejdeki yerlerini alan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, sloganlarla Musa Anter Parkı’na yürüdü. Savaşa, sömürüye karşı sloganların atıldığı yürüyüşte kitle alanda çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Üç noktadan miting alanına giriş yapılırken, halkın katılımı ise oldukça yüksek. Van’daki gazeteciler de Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) öncülüğünde alanda yerini aldı. Eğitim Sen Merkez Yöneticisi Arzu Nur Şimşek, 2022 yılının 1 Mayıs’ını Şenyaşar ailesine atfettiklerini belirtti.

‘SARAY REJİMİNİN KALICILAŞTIRMAK İÇİN HDP’Yİ KAPATMA İSTİYOR’

İktidarın savaş politikasından derhal vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “Saray rejiminin kendi bekasını savaş politikalarında garantiye alma çabası, son yıllarda tanık olduğumuz acizce ve insafsızca bir iktidar yöntemidir. Her geçen gün halk desteğini kaybeden AKP-MHP iktidarı bir kez daha savaş ipine sarılmaktadır. Savaş, Türkiye halklarının demokratik geleceklerinin yararına değildir. Saray rejiminin kalıcılaştırmak için HDP’yi kapatma istiyor. İktidar bu nedenle seçim stratejisini tamamen savaş üzerine kurmuştur” diye konuştu.

Miting devam ediyor.

ANTEP 

 Antep'te, Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜM TİS) Antep Şubesi öncülüğünde "Birlikte değiştireceğiz" şiarıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanmaya başlandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ise, HDP İl binası önünden mitingin yapılacağı Kırkayak Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

ADANA

 Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 4'üncü Bölge Temsilciliği, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolasıyla Arif Nihat Asya Bayrak Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Türk-İş'e bağlı sendika temsilcileri ile işçilerin katıldığı açıklamada, "Zorunlu emekliliğe hayır", "112 çalışanlarına diğer personeller gibi ücret ödenerek mesai uygulansın" ve "696 KHK'lı işçilere eşitlik talebimizdir" dövizleri taşındı. "Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Direne direne kazanacağız", "Yaşasın 1 Mayıs, işçilerin bayramı" ve "Zamsız Türkiye istiyoruz" sloganlarının atıldığı açıklamada işçiler çocuklarıyla etkinliğe katıldı.

Açıklamada konuşan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, ekonomik krizin başta dar gelirliler olmak üzere hayatını emeğiyle sürdüren tüm kesimlerinin ağır tahribata maruz kaldığını vurguladı. Ekonomik krizin ve pandeminin yükünün emekçilerin sırtına yüklendiğini ifade eden Gülnar, bunun sorumlusunun emekçilerin olmadığını belirtti.

ANKARA 

Ankara Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı iki yıl aradan sonra “Birlikte Değiştireceğiz” şiarıyla kutlanacak. Saatler öncesinde Tandoğan Meydan’ında bir araya gelen emekçiler alanda hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Alana üç koldan girişler yapılırken, polisler tarafında tüm girişlerde iki arama noktası kuruldu.Alanda hazırlıklar sürerken, sendikalar, siyasi partiler, emek örgütleri de yürüyüşle alana girmeye hazırlanıyor. Atatürk Kültür Merkezi önünde bir araya gelen siyasi partiler kortejler halinde yürüyüşle Tandoğan Meydanı’na yürüyor. Sendikalar ise Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bir araya gelmeye başladı. Sendikalar Kazım Karabekir Caddesi üzerinden Tandoğan’a kortejler halinde pankart ve dövizleriyle katılım gösterecek. Polisler tarafından ablukaya alınan cadde trafiğe kapatıldı.

Alana kitleler kortejler halinde akmaya başladı.

TUZLUÇAYIR

Tuzluçayır Meydan’ın da siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve sendikaların katılımıyla 1 Mayıs kutlaması için sabah erken saatlerinde bir araya geldi. Bir araya gelen emekçiler coşku ve sloganlarla, halaylar çekti. Yapılan ilk kutlama ardından emekçiler araçlarla Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) doğru yola çıktı. AKM'ye gidişleri engellenen emekçiler Ankara Gar Meydan'ında bekletiliyor.

BURSA 

Siyasi partiler, dernek ve sendikalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için Altıparmak Caddesi’nde saat 12.00’de toplanmaya başladı. 1 Mayıs coşkusu, miting alanı olan Kent Meydanı’na ulaşmadan başladı.

İZMİR

İzmir'de Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya gelen sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları yapılan aramaların ardından 1 Mayıs için alana alındı. Basmane Meydanı’nda toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Şubeleri ise yürüyüşle alana geldi.

Binlerce kişinin katıldığı kutlamalarda “Yaşasın 1 Mayıs”, “Bu abluka dağıtılacak”, “Mücadeleyi büyütüyoruz yaşasın 1 Mayıs biji yek gulan”, “KHK'lar gidecek biz kalacağız” yazılı pankartlar taşınırken, sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.