Dolmuş sahipleri AKP’li belediye önünde eylemde

AKP’li Ağrı Belediyesi'nin mağdur ettiği 24 dolmuşçu, 18 gündür belediyenin bahçesinde eylemde. 

Dolmuş sahipleri AKP’li belediye önünde eylemde
05 Temmuz 2020 Pazar 09:39

banner255

AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın seçim vaatlerinden biri olarak hayata geçirdiği ucuz taşımacılık projesi, dolmuş sahiplerini mağdur etti. Kentteki 70 dolmuş hattından 46’sını satın alan belediye, ayrıca 100 adet yeni dolmuş alarak seferlere başladı. Fiyat tarifesi olarak öğrenci fiyatları 0.25 kuruş, yetişkin ücreti 1.5 TL olarak belirlenirken, hastane ve mahalleler arasında çalışacak Hastabüsler ise halkı 1 TL'den taşımaya başladı.

4 aydır belediyenin belirlediği bu tarifeyle taşımacılık yapan diğer 24 dolmuş sahibi, kazandıkları mazot parasını dahi karşılamayınca, hatlarının satın alınması için belediyeye başvurdu. Ancak sahip oldukları dolmuş hattı için iddialara göre hat sahiplerine 50 bin TL teklif edildi.

Teklif edilen fiyatı kabul etmeyen hat sahipleri, belediyenin önünde eyleme geçti. 18 gündür araçlarını da çektikleri belediye önünde oturma eylemi yapan 24 dolmuşçu, belediye başkanı ve yetkililerinin kendileriyle görüşmediğini dile getirdi.

‘ARAÇLARIMIZI YAKAR EVİMİZE GİDERİZ’

Yaşadıkları mağduriyeti anlatan eylemdeki dolmuşçulardan Erdal Aslan, Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın seçim döneminde kendilerine karışılmayacağına dair söz verdiğini, ancak çalıştıkları hatlara başka dolmuşların getirilmesiyle haksız bir rekabet oluşturulduğu için zarar ettiklerini ifade etti. 

4 aydır belediye tarifesine göre yolcu taşıdıklarını belirten Aslan, mazot dahi alamama durumuna gelmeleri nedeniyle dolmuş plakalarının belediye tarafından 205 bin TL fiyatla satın alınması için başvurduklarını dile getirdi. Aslan, “Biz bu hatları 400 bin TL satın aldık. Şimdi de 205 bin TL olarak belirlenen ilk fiyata göre satın alınması için belediyeye başvurduk ancak kendileri bize 50 bin TL gibi bir komik fiyat söylediler. Biz de bunun üzerine 18 gündür arkadaşlarımızla burada oturma eylemi yapıyoruz. Bugüne kadar ne belediye başkanı ne de bir yetkili bizle görüşmedi. AKP genel merkezinden, milletvekillerinden CİMER’e kadar başvurularda bulunduk ama tek bir geri dönüş yapılmadı. 25 bin TL kredi çekerek evime ekmek götürmeye çalışıyorum, onun da sonu geldi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz. Eğer ki vermezlerse araçlarımızı yakar evimize gideriz” dedi. 

'BİZ BU MEMLEKETİN ESNAFIYIZ’

Bankalara borçlandıklarını ifade eden eylemdeki hat sahiplerinden Ercan Altıntaş ise 7 nüfusun ekmek kapısının bu dolmuş olduğunu, fakat onun da ellerinden alınmak istendiğini söyledi. 20 yıldır aynı mesleği yaptığını belirten Altıntaş, sorunlarının çözümü için hiç kimsenin bir şey yapmadığını, yalnız bırakıldıklarını ifade etti. Altıntaş, “Biz bu memleketin esnafıyız, bu şekilde mağdur ediliyoruz. Bu şekilde kimse evine ekmek dahi götüremiyor” diye konuştu. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.