Dolar/TL yüzde 2 artışla 15,88'e çıktı | Nebati: Döviz kurundaki dalgalanmaları dengeledik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 'Döviz kurlarındaki dalgalanmaları büyük oranda dengeledik' dediği sıralarda hızlı bir yükselişle dolar/TL 15,88, euro/TL ise 16,68 seviyelerine çıktı.

Dolar/TL yüzde 2 artışla 15,88'e çıktı | Nebati: Döviz kurundaki dalgalanmaları dengeledik
17 Mayıs 2022 Salı 14:12

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Nebati, “Geçen yıl aralık ayında döviz kurunda gözlemlediğimiz, piyasa gerçekliğini yansıtmayan fiyat oluşumlarını, uygulamaya aldığımız kur korumalı mevduat ile bertaraf ettik. Enflasyonun önemli belirleyicisi olan kurdaki dalgalanmaları büyük oranda dengeledik” dedi.

Nebati'nin bu konuşmaları yaptığı sırada Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kaybı haftanın ikinci işlem gününde de devam ediyordu. Dolar/TL kuru yüzde 2'ye varan yükselişle 15,86 seviyesinin üzerini test etti.

Dolar/TL, 10 gün öncesine kadar 14.5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izlemişti. Küresel piyasalarda faiz artışları kaynaklı resesyon endişesi ve satış baskısının kuvvetlendiği son 2 haftada ise TL, dolar karşısında yüzde 5 değer kaybetmişti.

Türkiye'nin risk primi 714 baz puanla 2008'den bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Gösterge tahvil faizi de yüzde 26,45 seviyesinden işlem görüyor.

Enflasyona ilişkin sık sık dikkat çeken çıkışlarda bulunan Bakan Nebati, bu kez ekonominin son iki yılda gösterdiği büyük başarının tüm dünya tarafından takdir edildiğini söyledi.

Nebati, “Mevcut küresel olumsuzluklara rağmen ülkemiz büyümeye devam ediyor. Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor. Sanayi üretimimiz, 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 10,2 oranında artış gösterdi. İhracatta her ay rekor üzerine rekor kırıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 23,4 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların aylık ihracat rekorunu kırdık. Bu ayda enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda” dedi.

NEBATİ'NİN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR ŞÖYLE:

KATILIM BANKALARI AKTİFLERİ 467 MİLYAR TL

Katılım Bankaları Birliği'nin toplam aktifleri 467 milyar TL'ye ulaşmış durumda. Katılım bankalarının şube sayısı mart 2022 itibarıyla 1321 olurken çalışan sayısı 17 bine ulaştı.

ENFLASYON TÜM DÜNYADA YÜKSELDİ 

Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Bazı ülkelerde, örneğin İspanya'da üretici fiyatları negatiflerden yüzde 40'lara erişmiş seviyede.

FİYATLARI SÜBVANSE EDİYORUZ

Kaynaklarımızı en etkili şekilde kullanıyor ve maliyetleri sübvanse ediyoruz. 2021 yılında yüzde 36, 2022 yılında ocak - mart döneminde yüzde 28'lik bir sübvansiyon sağladık. Sanayicilerimizi destekliyoruz.

DOĞALGAZDA HANELERİ DESTEKLİYORUZ

Hane halkında kullandığımız doğalgazda yüzde 78 oranında vatandaşlarımızı desteklemeye devam ediyoruz.

EKONOMİDEKİ SON İKİ YILDAKİ BAŞARILARIMIZI TÜM DÜNYA GÖRÜYOR

Ekonomide son iki yılda gösterdiğimiz başarı tüm dünyada takdir görüyor. Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğilimini sürdüğünü gösteriyor. Mart ayı itibarıyla toplam istihdam 30 milyonu geçti. Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor ve istihdam oluşturuyor ve daha önemlisi bunu yaparken net olarak organik ve sürdürülebilir bir büyümeyle ortaya koyuyor. Bütün bunları Türkiye ekonomi modeliyle başarıyoruz. Makro ekonomik hedeflere ulaşmakta finansal istikrarının öneminin farkındayız.

'DÖVİZDEKİ FİYAT OLUŞUMUNU BERTARAF ETTİK'

Aralık ayında piyasa gerçekliğini yansıtmaya dövizdeki fiyat oluşumunu aldığımız önlemlerle bertaraf ettik. Enflasyonun önemli bir belirleyicisi olan döviz kurundaki fiyat dalgalanmalarını büyük oranda dengeledik.

Şimdi hedefimiz enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmektir. El ele vererek, birlikte adımlar atarak ve yüreğimizle halledeceğiz.

ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALACAĞIZ

Günlerdir ilgili sektör kuruluşlarıyla bire bir toplantı yapıyoruz. Rakamları önlerine koyuyoruz. Fahiş uygulamalara net olarak karşı durduğumuzu ortaya koyuyor ve net olarak paylaşıyoruz. Bir çabamız var, çabamız enflasyonun Türkiye'nin mutlak surette kontrol altına alınması ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemesidir. Bunu yapacağız, bizimle birlikte olanlarla yapacağız. Bu işi başaracağız. Yanlış yapanın üstüne de gideceğiz. Şu andaki enflasyonun bu rakamlara gelmesindeki en önemli etken beklentiler haline dönüşmüştür. Bunları hep beraber kıracağız. Beklentilerdeki bozulma ve dışsal faktörlerden kaynaklı artışların vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansımasının adımlarını aralıksız atıyoruz.

ENFLASYON SADECE DEVLETİN ÇÖZECEĞİ BİR KONU DEĞİL

Enflasyon konusunda fırsatçılara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Enflasyonu sadece devletin çözebileceği bir sorun olarak görmüyoruz. Enflasyonla mücadelemizde iktisadi temellerle uyuşmayan fiyat artışlarına müsamaha göstermeyeceğimizi tekrarlıyoruz. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için devlet millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.

Konut piyasasındaki ihtiyacı gidermek için hızlı adımlar atmak istiyoruz. İşbirliği ile İstanbul'daki konut arzını katlayacak şekilde bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz. Mahalle aralarında bekleyen arsaların hızlı bir şekilde yapılaşması için paydaşlardan destek istiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.