Dolar kuru 14,90 TL seviyesini test etti: Altında Fed baskısı sürüyor

Küresel piyasalarda altın fiyatlarında yaklaşan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının baskısı hissedilirken, gram altın yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günde 900 TL civarında...

Dolar kuru 14,90 TL seviyesini test etti: Altında Fed baskısı sürüyor
02 Mayıs 2022 Pazartesi 14:36

banner225

Piyasalarda gözler ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) gelecek faiz kararına çevrildi. 4 Mayıs'taki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı yapılacağına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık ihtimal de masada bulunuyor. Fed'in mart ayında başladığı faiz artırımlarına devam etmesi bekleniyor.

Fed üyelerinin tamamı mayısta 50 baz puanlık faiz artırımına olumlu yaklaşırken, Fed Başkanı Jerome Powell, bir veya daha fazla toplantıda 50 baz puan faiz artırımına "yeşil ışık" yaktı.

Powell, Fed'deki birçok kişinin bir veya birden fazla kez 50 baz puanlık faiz artışının uygun olacağına inandığını belirterek, "Yüzde 2'lik enflasyona geri gelmek için araçlarımızı kullanmaya kararlıyız" ifadesini kullanmıştı. 

Enflasyonun halihazırda çok yüksek ve para politikasının ise eskiye göre hala daha destekleyici olduğuna işaret eden Powell, biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu kaydetmişti.

Fed, mart ayı toplantısında, 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti.

ALTINDA FED BASKISI SÜRÜYOR

Küresel piyasalar Fed'in agresif sıkılaşmasına odaklanırken, dolardaki ralli altında baskı yaratmaya devam ediyor.

Nisan ayında, ocak ayından bu yana ilk kez aylık düşüş kaydeden spot altın, mayıs ayına da düşüşle başladı. Spot altının onsu 1.876 dolar seviyesini test etti.

Küresel piyasalarda birçok varlık sınıfında olduğu gibi altında da gözler, çarşamba günü açıklanacak Fed kararına çevrildi.

Piyasa aktörleri Fed'in bu toplantıda 50 baz puan artış yapmasını beklerken, haziran toplantısında 75 baz puanlık artış da fiyatlanıyor. Bu fiyatlamalar dolardaki ralliyi de destekledi. Bloomberg dolar endeksi yüzde 0,1 artış kaydetti.

Doların güçlenmesiyle dolar/TL kuru da 14,90 seviyesini test etti. Dolardaki güçlenme ile gram altın fiyatları da 900 TL civarında tutunmaya devam etti.

Dolar/TL 14,88 seviyesinden işlem görürken, euro/TL 15,65 seviyelerinde.

Commerzbank Analisti Daniel Briesemann, finansal yatırımcıların dolardan çekildiğini belirtti. Briesemann, yatırımcıların merkez bankaları toplantılarına çevrildiğine dikkat çekti.

TEHLİKE, SALGININ BAŞLANGICINDAKİ RİSKLERE BENZEMİYOR

Merkezi ABD'de bulunan piyasa araştırma şirketi FWD Bonds'un Başekonomisti Chris Rupkey, ABD ekonomisinin enflasyondan dolayı karşı karşıya kaldığı tehlikenin salgının başlangıcındaki risklere benzemediğini, Fed'in büyük oynamak zorunda olduğunu söyledi.

Rupkey, "Fed, mayıs ayı toplantısında, politika faizinde 75 baz puan artırıma gidebilir, 100 baz puanlık bir artış da sürpriz olmayacak" dedi.

Powell'ın süratle harekete geçilmesi gerektiğine dair ifadeler kullandığını belirten Rupkey, 100 baz puanlık artışın da dünyaya risklerin ne kadar farkında olunduğunu göstermenin yollarından bir tanesi olduğunu vurguladı.

Enflasyonun önüne geçmenin diğer bir yolunun toplantı aralarındaki dönemlerde faiz artırımı olacağını aktaran Rupkey, bankanın salgın başladığında toplantı aralarındaki dönemde toplam 150 baz puanlık faiz indirimine gittiğini hatırlattı.

Rupkey, Fed'in tesirli bir şeyler yapması gerektiğini, 50 baz puanlık bir faiz artırımının piyasaları etkilemek için yeterli etkiye sahip olmayabileceğini söyledi.

Kontrol edilemeyen enflasyonun milyonlarca ABD'liye işsizlikten daha fazla zarar verebileceğini ifade eden Rupkey, enflasyon kontrol edilmemesi halinde Fed'in daha agresif davranmak zorunda kalacağını kaydetti.

FED, BİLANÇO DARALTMAYA GİDEBİLİR

Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy de, Fed'in bu toplantısında 50 baz puanlık bir artırımına gidebileceğini aktardı.

60 milyar doları Hazine, 35 milyar doları da mortgage destekli bilanço daraltmaya gidilebileceğini belirten Levy, Powell'ın haziran ayında da 50 baz puanlık faiz artışına işaret edebileceğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.