Dolar, ABD tahvillerindeki sert hareketle 7,40'ı aştı: TL bu yılki kazanımlarını kaybetti

Geçen hafta 6,89'a kadar gerileyen dolar, dün akşam 7,44'ü, bu sabah da 7,47'yi gördü. ABD tahvil faizlerindeki artış, gelişen ülke para birimlerinde değer kayıplarını beraberinde getirdi.

Dolar, ABD tahvillerindeki sert hareketle 7,40'ı aştı: TL bu yılki kazanımlarını kaybetti
26 Şubat 2021 Cuma 10:07

banner255

Dolar/TL, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ani bir şekilde yüzde 1.6 seviyesinin üzerine çıkması sonrası gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen sert harekete paralel 7.47'yi aştı. Dolar/TL'de geçen hafta görülen en düşük seviye olan 6.9'lardan başlayan yükselişle birlikte TL bu yılki kaznımlarının tamamını kaybetti.

TL, ABD faizlerinde yaşanan bu yükselişe oldukça sıkı bir para politikasıyla girse de bu politikalarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişeler de baskı unsuru olmayı sürdürüyor.

Asya borsaları küresel tahvil piyasalarındaki dalgalanmanın getirileri artırması ve yatırımcıların, kayıpların satışları tetikleyebileceğinden çekinmesiyle son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

ABD'nin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirileri dün gün içerisinde son bir yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 1.614'ü gördükten sonra yüzde 1.494'e geriledi. Ancak yine de 2016 yılından beri görülen büyük artışla bu ay 40 baz puan yükselmiş durumda. Gecelik işlemlerde son üç yılın en düşük seviyesini gören dolar ABD hazine tahvillerinin getirilerinin sert yükselişinin ardından tırmanışa geçti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ve bazı diğer merkez bankalarının sıkı para politikası izleyeceğinnin sinyalini vermesi üzerine tüm dünyada ve özellikle ABD'de hazine tahvilleri küresel piyasaların odak noktası haline geldi. Geçen hafta 6.9'a kadar gerileyen dolar/TL dün güniçinde 7.25'e kadar yükseldikten sonra gece en yüksek 7.44'ü test etmesinin ardından bu sabah 7.4780'e kadar yükseldi.

Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan ve son dönemde 300 baz puanın altında kalıcı bir seyir izlemeye başlayan 5 yıl vadeli CDS ise bugün 293/297 seviyesinde. Piyasalarda takip edilen ana gündem maddeleri arasında aşılama süreci, ABD ve AB ile ilişkiler de önemini korumayı sürdürüyor.

FAİZ ELEŞTİRİSİ KABİNE REVİZYONU SÖYLEMLERİ TL'Yİ BASKILIYOR

TL'deki değer kaybında ayrıca iç siyasi söylemler de etkili. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde, ekonomi yönetiminde kasım ayında yaşanan değişim öncesi iki senede yaşanan 128 milyar dolarlık kayıpla başlayan tartışmalar kısa sürede yerini kabine revizyonuna ilişkin tartışmalara bıraktı.

Rezerv tartışmaları ile gündeme gelen Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın yeniden kabinede görev alma olasılığına ilişkin söylentiler de bu hafta piyasada baskı oluşturmuş durumda.

TCMB'nin yüzde 17 seviyesindeki politika faizinin beklenen enflasyona göre gelişmekte olan para birimleri arasındaki en yüksek reel faizlerdnen birini sunması işlemcilere göre TL'deki sert değer kayıplarına rağmen yine de "avataj" sağlayacak. Ancak yüksek faizin hala siyasi tartışma yaratmaya devam etmesi ise TL'yi baskılayan bir unsur olmaya da devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, önceki söylemlerine ek olarak dün gelişmekte olan para birimleri arasında, en çok faizi verdiği halde parası en çok değer kaybeden ülkenin Türkiye olduğunun belirterek, faiz politikasıyla paranın değerinin korunamayacağı söyledi. Bulut, daha önce de yüksek faizin yurtdışına sermaye tranferine neden olacağı eleştirisi getirmişti. 

Bu eleştiriler ve mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişeler piyasalarda ABD tahvil getirileri sonrası en büyük endişe kaynağı konumunda.

Fitch Ratings'de Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bir grup ülkeden sorumlu yönetici Edward Parker, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan oldukça pragmatik biri olabilir ancak yeterince sabırlı değil" dedi. Parker, enflasyonun kısa vadede düşüşe geşmemesi halinde Erdoğan'ın mevcut politikalara ve yöneticilere yönelik sabrının test edilebileceğini de belirtti.

Türkiye'de kasım ayı başında ekonomi yönetiminde değişim yaşanmış ve rezerv satışlarıyla desteklenen düşük faize odaklı alışılagelmişin dışındaki politikalardan vazgeçilmişti. TCMB'nin başına Naci Ağbal'ın gelmesiyle yaşanan bu değişimle birlikte politika faizi yüzde 17 ile gelişmekte olan ülkeler arasından en üst sıraya yerleşmiş ve enflasyonu düşürmeye odaklı bir politika benimsenmeye başlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.