Dolar, 7.30'lu seviyelerde: ABD tahvil getirileri ve kabine toplantısı izleniyor

Dolar/TL 7.40 seviyesinin altında seyrine devam ederken baskı altında bulunmayı sürdürüyor. Piyasalarda ABD tahvil getirileri ve kabine toplantısı takip edilecek.

Dolar, 7.30'lu seviyelerde: ABD tahvil getirileri ve kabine toplantısı izleniyor
01 Mart 2021 Pazartesi 10:01

Dolar/TL'de, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ani bir şekilde yüzde 1.6 seviyesinin üzerine çıkması sonrası yaklaşılan 7.5'li seviyelerden getirilerdeki yükselişin durmasıyla 7.4'ün altına doğru sınırlı bir gerileme yaşanıyor. Piyasalarda ABD tahvil getirileri başta büyüme olmak üzere yoğun iç ve dış veri gündemi ile koronavirüs kısıtlamalarının bir kısmının kaldırılmasının beklendiği kabine toplantısı izleniyor.

Piyasalardaki dalgalanmanın büyük bölümü her ne kadar ABD tahvil getirisi kaynaklı olsa da son günlerde mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine yönelik endişeler de bankacılara göre TL'deki baskıyı bir kademe daha artırdı. Dolar/TL'de iki hafta önce görülen en düşük seviye olan 6.9'lardan başlayan yükseliş 7.4850'e kadar sürdü. Bu yükselişle birlikte TL bu yılki kaznımlarının tamamını kaybetti.

Dolar haftaya 7,34'lerden euro ise 8,87 seviyesinden başladı.

Asya borsaları, geçen hafta ABD Hazine tahvil getirilerinde yaşanan sert yükselişin ardından tahvil piyasalarındaki hareketlerin bir miktar sakinleşmesine paralel olarak yükseldi. ABD canlandırma paketine dair ilerleme de küresel ekonomiye dair iyimserliği desteklerken petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi US10YT=TWEB geçen haftanın zirvesi olan yüzde 1.61'i görmesinin ardından yüzde 1.40 seviyesinde seyretti. Tahvilin getirisi geçen hafta 11 baz puan yükselerek yılın başından beri 50 baz puan artış kaydetti.

Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan ve son dönemde 300 baz puanın altında kalıcı bir seyir izlemeye başlayan 5 yıl vadeli CDS Cuma günü bir ay aradan sonra ilk kez 300 baz puanı aştı. CDS yükselişini sürdürerek bugün 318/324 seviyesinde.

Piyasalarda takip edilen ana gündem maddeleri arasında ABD ve AB ile ilişkiler de önemini korumayı sürdürüyor. Bazı yatırımcılar TL'de yaşanan değer kaybını geçici ve ABD'nin de konuyu çözmek zorunda olduğu bir süreç olarak görürken bazı yatırımcılar ise ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerle yeniden değer kayıpları bekliyor. Beklentilerin birbirinden bu kadar farklılaşması ise volatiliteyi beraberinde getiriyor. 

TCMB'nin yüzde 17 seviyesindeki politika faizinin beklenen enflasyona göre gelişmekte olan para birimleri arasındaki en yüksek reel faizlerden birini sunması işlemcilere göre TL'deki sert değer kayıplarına rağmen yine de "avantaj" sağlıyor.

Ancak aynı zamanda bu yüksek faiz hala siyasi tartışma yaratmaya devam ediyor ve son dönemde siyasetçilerin açıklamalarıyla birleşerek TL'yi baskılayan bir unsur olmaya da devam ediyor. Rezerv tartışmaları ile gündeme gelen Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın yeniden kabinede görev alma olasılığına ilişkin söylentiler geçen hafta piyasanın gündemine oturdu. 

HAFTA BOYUNCA VERİ GÜNDEMİ YOĞUN

Piyasada bugün 2020 yılının tamamına ve son çeyreğine ilişkin büyüme verileri takip edilecek. Reuters 19 kurumla yaptığı ankete göre Türkiye ekonomisinin son çeyrekte iç talepteki seyrin etkisiyle güçlü performans göstererek yüzde 7.1 büyümesi, 2020'de ise ekonominin yüzde 2.3 ile hükümetin yüzde 0.3 olan hedefinin de üzerinde büyümesi bekleniyor.

Piyasada hafta içinde çarşamba günü TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri ile aynı gün TCMB tarafından yapılması planlanan yatırımcı toplantılarını da takip edilecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.