DEDAŞ 20 yıl önceye ait borç çıkarıp 13 köyün elektriğini kesti

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı 13 köyde 20 yıl öncesine ait 8 milyon TL borç faturası çıkaran DEDAŞ, borcu ödeyemeyen köyleri karanlıkta bıraktı. 

DEDAŞ 20 yıl önceye ait borç çıkarıp 13 köyün elektriğini kesti
23 Ekim 2020 Cuma 09:21

banner255

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Hêtma (Boyuncuk), Cêleka (Yağmurkuyusu),  Dilopkê (Damlabaşı), Kanîhejîr (Sağkol) Şehrîka ( Çobankazanı), Damlarca, Koçyurdu, Düğünyurdu, Çevrimli, Akçakuşak, Düğünyurdu Balıkçeşmesi, Şewê (Soğukocak) ve Bana (Ormaniçi) olmak üzere toplum 13 köyde yaşamlarını sürdüren yurttaşlar iki haftadır karanlıkta. Nedeni ise Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) 20 yıl öncesine ait faturalandırdığı yaklaşık 8 milyon TL’lik borcun ödenmemesi.

Çıkarılan borçlar nedeniyle söz konusu köylerin elektrikleri 7 Ekim'de kesildi. Karanlıkta bırakılan köylülerin iddiasına göre, ödemeleri istenen meblağ içerisinde 20 yıl öncesine kadar uzanan farklı tarihlere ait faturalar var.

Daha önce ellerine hiç ulaşmayan bu faturalar nedeniyle borçlarının katlandığını dile getiren yurttaşlar düştükleri bu borç batağı içerisinde ne eski ne de yeni faturalarını ödeyemez hale düştüklerini ifade etti.

7 MİLYON 910 BİN 215 TL BORÇ

DEDAŞ tarafından yapılan faturalandırma ile Hêtma (Boyuncak) köyüne 1 Milyon 330 bin 510 TL, Cêleka (Yağmurkuyusu) köyüne 930 bin TL, Dilopkê (Damlabaşı)  köyüne 942 bin 381 TL, Kanîhejîr (Sağkul) köyüne 385 bin 217 TL, Şehrîka ( Çobankazan) köyüne 609 bin 434 TL, Şewê (Soğukocak) köyüne 481 bin 131 TL, Bana (Ormaniçi) köyüne 269 bin 848 TL, Damlarca köyüne 396 bin 987 TL, Koçyurdu köyüne 34 bin 523 TL, Düğünyurdu köyüne 858 bin 685 TL, Çevrimli köyüne 81 bin TL, Akçakuşak  köyüne 1 Milyon 88 bin 526 TL ve Düğünyurdu Balıkçeşmesi köyüne 443 bin 75 TL’lik borç çıkarıldı.

Çıkarılan bu borçlara ayrıca gecikme bedeli olarak 329 bin TL yansıtıldı. 13 köyün toplam borcu ise böylece 7 Milyon 910 bin 215 TL’ye ulaştı.

Borçlarını ödeyemedikleri için elektrikleri kesilen köyler, güç kaynağı kesildiği su da verilemiyor. Günlerdir hem elektriksiz hem susuz kalan köylüler, ihtiyaçlarını traktörlerle ilçe merkezinden taşıdıkları su ile karşılıyor.

HDP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Erbey, elektriksiz ve susuz bırakılan köylülerin kendilerine yıllar öncesinde çıkarılan borçtan bu zamana kadar haberdar olmadıklarını dile getirdi.

20 YILDIR GELMEYEN FATURALAR BİRİKİNCE...

Erbey, “Bu sorun yıllardan beridir var ve hiçbir şekilde çözülmüş değil. Köylüler su ihtiyaçlarını kuyudan karşılıyor. Su şebekesi trafoya bağlı olduğu için elektrik olmadığında su da yok. 13 köyde 20 yıl öncesine ait gelmeyen faturaların parası geçtiğimiz aylarda kesildi. Borçlar birikmiş ama köy halkının bundan haberi yok” ifadelerini kullandı.

17 GÜNDÜR ELEKTRİK VE SU YOK

DEDAŞ ekiplerinin sürekli köylere giderek halka “borcunuzu ödeyin” baskısı yaptığını söyleyen Erbey, “Köylüler de bu parayı ödeyecek durumda değiller. Çünkü köylerinin hepsini satsa bu borcu ödeyemezler. 17 gündür bu köylerin elektriği kesilmiş ve su verilmiyor.  Şimdi halk traktörlerle ilçe merkezine gelerek su ihtiyacını karşılıyorlar. Sadece Hêtma köyüne 1 Milyon 330 bin TL para cezası kesilmiş. Şimdi köylüler bu krizde borçları nasıl ödeyecek? Zamanında bu halkın faturaları gitmemiş, gitmeyen bir faturanın parasını nasıl ödeyecek?” şeklinde tepki gösterdi. 

İl Genel Meclisi olarak bu durumun takipçisi olacaklarını ifade eden Erbey, yaşanan sorunun çözümü için de ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. 

‘TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Elektrikleri kesilen köylerden birinde yaşayıp, ismini vermek istemeyen bir yurttaş, yaşadıkları mağduriyeti “Köyün 200 kişilik bir nüfusu var. Köyün hepsini satsak da bu faturaları ödeyemeyiz. DEDAŞ bize elektrik ve su versin diye kendi aramızda 100’er TL topladık. O da fayda etmedi. Her yıl yazın tam ortasında elektrik ve suyumuzu kesiyorlar. Hayvanlarımızın ve bahçelerimizin su ihtiyacı olduğu zaman sularımızı kesiyorlar. Bizlere su ve elektrik vermeyerek bizi cezalandırıyorlar. Bizi su ve elektrikle terbiye etmeye çalışıyorlar. Bu haksızlığı, hukuksuzluğu kabul etmiyoruz" sözleriyle dile getirdi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.