Çalışma koşullarını paylaştığı için 3 aydır işsiz

Metro inşaatında çalışma koşullarını duyurduğu için babasıyla birlikte işten atılan Bedirhan Aslan, Mart ayından bu yana iş bulamıyor. Aslan, hakkını aradığı için kimsenin işten atılmaması gerektiğini söyledi.

Çalışma koşullarını paylaştığı için 3 aydır işsiz
20 Haziran 2020 Cumartesi 10:29

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde Bayburt Grup isimli firma tarafından yapılan metro inşaatının şantiyesindeki çalışma koşulları ve koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yaşadıklarını duyuran Bedirhan Aslan, 3 aydır işsiz. Kendilerine öğle yemeği olarak verilen “Ekmek arası ıspanak” ile yatakhanenin durumunu sosyal medya hesabında paylaştığı için işten atılmıştı. Oğluyla aynı firmada çalışan Baba Rıdvan Aslan da uygulamanın haksız olduğunu belirterek, iş bıraktı. Aylarca iş bulamayan baba- oğul, İstanbul’dan memleketleri Mardin Kızıltepe’ye geri döndü. Baba-oğul 3 aydır işsiz.
İŞÇİLERİN HAKKI YENİYORDU’
Beden işçisi olduklarını ve çalıştığı dönemde günde 11 saat çalıştıklarını belirten Aslan, her işe koşturduklarını, iki haftada bir izin yapabildiklerini ve resmi tatillerden de faydalanamadıklarını söyledi. Salgın dönemiyle birlikte çalışma koşullarının daha da ağırlaştığını vurgulayan Aslan, “Bize bir poşet içerisinde ekmek arası ıspanak veriyorlardı. Bir beden işçisi olarak bizim bununla ayakta durmamız mümkün değildi. Ben bunu kabul etmedim. Binlerce çalışan işçi vardı. Orada işçilerin hakları yeniyordu. Haksızlığa karşı boyun eğmedim. Buna razı gelmedim ve sosyal medyada bunu paylaştım. Kaldığımız lojmanları da paylaştım. Sonra şirket benim hakkımı savunacağına beni işten ettiler” diye anlattı.
‘DİĞER İŞÇİLER İÇİN İYİ OLDU’
İşten atılmasına gerekçe olarak “şirketin açığının ortaya çıkarılmasının” sunulduğunu ifade eden Aslan, kendilerinin kaldığı lojmanların şirket tarafından yalanlandığını ancak tekrar aynı yerin canlı olarak yayınladığını hatırlatarak, işten atılmasının ardından işçilerin kaldığı lojmanlardaki şartların iyileştirildiğini söyledi. Lojmanlardaki şartların düzeltilmesinin kendisini mutlu ettiğini dile getiren Aslan, “Ben işimden edildim ama olsun. Kalan diğer işçi arkadaşlarımız için iyi oldu” diye konuştu. İşçilerin yaşananlardan sonra kendisini aradıklarını ve teşekkür ettiklerini söyleyen Aslan, kendisinin tek mutluluğunun işçilerin koşullarının düzeltilmiş olması olduğunu ifade etti.
‘HAKKINI ARAYAN SUSTURULMAMALI’
Yaşananların ardından babasıyla birlikte memleketine döndüklerini ve halen işsiz olduklarını anlatan Aslan, İstanbul’da çalıştıkları 2 buçuk ay içinde kazandıklarıyla geçimlerini sağladıklarını kaydetti. Anne ve babasıyla birlikte 6 kişilik bir aile olduklarını aktaran Aslan, geçim sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Aslan, Mardin’de işsizlik rakamlarının çok yüksek olduğunu ve halen kendisinin de iş bulamadığını ifade etti. Yaşadığı haksızlık karşısında kamuoyunun kendisine sahip çıktığını ancak iş bulamadığını sözlerine ekleyen Aslan, “Her hakkını arayan kişinin karşılığı ya işinden edilmek oluyor ya da ortada kalıyor. Her doğruyu söyleyeni işinden ediyorlar. Devletin buna karşı bir şey yapması gerekiyor. İnsanları neye göre ayırıyorsunuz? Zulüm gören bir insanı bir şeylerden dolayı ayırt mı edeceksiniz? Ülkemizin en büyük sıkıntısı da bu. Her hakkını arayanı susturmayacaksınız” dedi.
Halen umudunu kaybetmediğini belirten Aslan, şimdilik tek beklentisinin yeniden bir iş sahibi olmak olduğunu söyledi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.