Binlerce metal işçisinden miting! Şubat’ta genel grev kararı!

Metal iş kolunda örgütlü on binlerce işçi Bursa ve Gebze’de miting düzenleyerek, patron sendikasının taleplerini karşılamaması halinde 5 Şubat’ta genel greve gideceklerini duyurdu. DİSK Başkanı Çerkezoğlu, “Görün metal işçilerinin coşkusunu ve kararlılığını. Metal işçisi greve hazır” dedi.

Binlerce metal işçisinden miting! Şubat’ta genel grev kararı!
19 Ocak 2020 Pazar 17:50

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, patron sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 130 bin çiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerini tıkaması ve MESS’in yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma dayatmalarını karşı Bursa ve Kocaeli’nin Gebze ilçesinde miting düzenledi. Gebze Kent Meydanı’ndaki mitinge DİSK’e bağlı birçok sendika, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) da katıldı. Kortej eşliğinde flama ve pankartlarla yürüyüşe geçen on binlerce işçi, “İnadına sendika inadına DİSK”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “İşgal, grev direniş”, “Direne direne kazanacağız” “Ferman MESS’in sokaklar bizim”, “Metal işçisi direnişin simgesi”, “İşçiler açken patronlara huzur yok”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Patronların kölesi olmayacağız” sloganları attı. 

Miting alanında da sloganları devam eden on binler, hep bir ağızdan “Patronların kölesi olmayacağız” mesajı vererek, genel grev isteklerine haykırdı. Grup Yapıcı’nın sahne almasıyla halaya duran on binlerce kişi, renkli kareler oluştu.

‘SEFALET DAYATILIYOR’

Ardından konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bütün işçi ve emekçileri selamlayarak, bugün ülkeyi yönetenlerin, yaşanan ekonomik krizin bütün yükünü ve faturasını işçi ve emekçiye yüklediğini vurguladı. Masa başında belirlenen enflasyon rakamlarıyla işçi ve emekçinin ücretlerinin aşağıya çekilmek istendiğini, bu senaryoyla yaz aylarındaki TİS görüşmelerinde ve asgari ücretin belirlenmesinde tanıklık ettiklerini belirten Çerkezoğlu, “Açlık sınırının altında bir asgari ücreti bizlere reva gördüler. Ve bugün de MESS hayatı üreten metal işçilerine sefalet ücretini dayatıyor” dedi.

‘CESARETLERİNİ ÜLKEYİ YÖNETENLERDEN ALIYORLAR’

Patronların ve işverenlerin işçi ve emekçilere sefalet ücreti dayatırken, cesaretini grev yasaklarından aldığına dikkat çeken Çerkezoğlu, “Bunlar cesaretini ülkeyi yöneten siyasi iktidardan alıyor. Peki, biz işçi, emekçi ve kadınlar gücümüzü nereden alıyoruz? Metal işleri gücünü ve cesaretini nereden alıyor? Metal işçileri güçlerini ellerinden, ellerinden alıyor. Metal işçileri cesaret ve gücünü örgütünden ve örgütünün tarihinden alıyor” ifadelerini kullandı.

‘METAL İŞÇİSİ GREVE HAZIR’

“Bilsinler ki biz daha güçlüyüz. Ve biz kazanacağız” diyen Çerkezoğlu, “Buradan işverenleri uyarıyoruz. Bu meydanı iyi görsünler. İş yerlerinden fabrikalarda sokaklardaki ve ülkenin dört bir tarafından Gebze Meydanı’nı dolduran metal işçilerinin iradesini iyi görsünler. Görün metal işçilerinin coşkusunu ve kararlılığını. Metal işçisi greve hazır” uyarısında bulundu.

‘BİZ DAHA GÜÇLÜYÜZ’

DİSK olarak metal işçilerinin emek ve ekmek kavgasında sonuna kadar yanında olacaklarını söyleyen Çerkezoğlu, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Biz daha güçlüyüz. Bizler bu topraklarda eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, barışın, kardeşliğinin ülkesini yani emeğin Türkiye’sini kendi ellerimizle kuracağız. Yolumuz açık olsun. Yaşasın metal işçilerinin direnişi.”

‘ONLAR ZENGİNLEŞSİN DİYE DEVLETİN OLANAKLARI SEFERBER’

Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da karşılarında burjuvazi ve işçi düşmanı olan bir AKP iktidarı olduğunu söyledi. Örgütlü oldukları 41 fabrikada yaklaşık 10 bin işçiyi kapsayan TİS görüşmelerinin grev aşamasına geldiğini dile getiren Serdaroğlu, ekim ayından bu yana sürdürdükleri görüşmelerde ilerlemenin kaydedilmediğini aktardı. Bir avuç insanın sürekli zenginleşmesine karşın milyonların yoksulluk içinde olduğunu vurgulayan Serdaroğlu, “İşte biz de bu işte bir tuhaflık var diyoruz. Zenginleşen paralarının üzerine paralar koyan kimdir? Patronlardır ve silah baronlarıdır. Onlar işçilerin yarattığı bu zenginliğin üzerine el koyarak zenginleşiyor. Üstelik patronlar zenginleşsin diye devletin tüm olanakları seferber ediliyor” dedi.

‘MESS KRİZ FIRSATÇILIĞI YAPIYOR’

Patronlar zenginleşirken, işçi ve emekçinin yaşadıkları zorlukları sıralayan Serdaroğlu, MESS’in böylesi bir ortamdan cesaret alarak metal işçilerinin haklarını budamak ve ücret düzeyin düşürmeye çalıştığına dikkat çekti. Serdaroğlu, “MESS kriz fırsatçılığı yapmak istiyor. MESS toplu sözleşmeyi kendi dayatmalarıyla tıkıyor. MESS buradan duysun metal işçileri 3 yıllık sözleşme istemiyor. MESS, ikramiyelerden kurtulmak ve sefalet ücreti öneriyor. Önce yüzde 6, sonra düzelterek yüzde 8 önerdi. Biz bunu işçilere hakaret saydık. MESS’in teklifini biz de tartışmaya bile değer bulmadık” diye belirtti.

‘BİZLER YETERİNCE FATURA ÖDÜYORUZ’

İşçi ve emekçiler olarak gece gündüz demeden çalışmalarına rağmen patronların kazandığını söyleyen Serdaroğlu, “Şimdi karları biraz düşünce faturayı işçiye çıkartmaya çalışıyorlar. Biz zaten yeterince fatura ödüyoruz. Bize ülkenin ekonomik gerekçeleriyle uygun şeyler istemiyorsunuz diyorlar ya ülkenin ekonomik gerçeği işçilerin geçinemiyor olmasıdır. Metal işçisi geçinemiyor. Metal işçisinin parası temel ihtiyaçlarına yapılan zamlarla pul oldu” dedi.

‘GREV KAPIDA’

Artık bıçağın kemiğe dayandığını, sabırlarının taştığını dile getiren Serdaroğlu, “O nedenle artık grev kapıda diyoruz. MESS’in önerdiği ücret artışı iktidar ile birlikte işçi ücretlerini en düşük düzeyde sürdürme politikasının bir parçasıdır. Ama unuttukları bir şey var dayatmayı örgütsüz işçilere yapabilirsiniz ama örgütlü işçilere sökmez. Yandaş sendikalara yapabilirsiniz ama Birleşik Metal-İş’e sökmez. Bu meydanda örgütlü, mücadeleci, kararlı işçiler var. Patronlar bir de hükümetin grev erteleme uygulamasından cesaret alıyorlar. Grev söz konusu olduğunda patronların bir dediğini iki etmiyor AKP iktidarı. Geldiği günden bu güne kadar bugüne kadar tam 251 iş yerinde grevi yasakladı. İşyerlerinde çalışan 195 bin işçinin anayasal hakkı grev hakkını patronlar için engelledi” diye belirtti.

‘BUNA ARTIK KİMSE İNANMIYOR’

“Hepsinde gerekçe olarak milli güvenliği ve genel sağlığı tehdit ettiği ileri sürüldü. Yani sizin çıkacağınız grev milli güvenliği ve genel sağlığı etkiliyormuş” diyen Serdaroğlu, “Artık buna hiç kimse inanmıyor. Bu gerekçelerle yasaklanan grevlerin de sonuçları metal işçileri açısından direnişle sonuçlandığını herkes biliyor” diye konuştu.

‘GREV YASAĞINI TANIMAYACAĞIZ’

“Buradan bir kez daha hükümeti ve patronları uyarıyoruz” diyen Serdaroğlu, şöyle devam etti: “Grevimizi ertelemeye kalkmayın. Grev istemiyorsanız işçilerin içinde bulunduğu gerçekliğe uygun bir teklif verin. Biz grev meraklısı değiliz ama biz grevde her koşulda hazır olduğumuzu da bilin. Birleşik metalin işçileri greve hazır. Eğer grev yasaklanırsa grev yasaklarını tanımayacağız.”

‘ÇOBAN ATEŞİ YANDI’

Taleplerinin karşılanmaması dahilde grev yapmakta kararlı olduklarını sözlerine ekleyen Serdaroğlu, “Biz haklıyız, zenginliği biz yaratıyoruz; payımızı istiyoruz. Krizin faturasını üstlenmeyeceğiz. Bunu bizden kimse istemesin. Grup sözleşmesinde sona geldik hakkımızı istiyoruz çoban ateşi yandı, fabrikalar ayakta, bu yangını söndürmek istiyorlarsa ne yapacakları bellidir. Metal işçilerinin talepleri karşılayacaklar” açıklaması yaptı.

5 ŞUBAT’I İŞARET ETTİ

Grev için bütün prosedürlerin tamamlandığının altını çizen Serdaroğlu, talepleri karşılandığı takdirde 5 Şubat tarihini işaret ederek, “5 Şubat tarihi metal işçilerinin grev tarihidir. Süre daraldı, metal işçilerinin taleplerini karşılayan bir adım atılmazsa metal işçileri 5 Şubat’ta grevdedir. Bütün sermayeler bütün hükümet bunu duysun; metal işçileri asla grev yasağıyla da boyun eğmeyecektir” şeklinde konuştu.

BURSA'DA ALANA SIĞMADILAR

Bursa'da ise metal işçileri çevre illerden gelen emekçilerle birlikte Mudanya Bulvarı'nda bir araya gelerek FSM Bulvarı'ndaki hastane alanına yürüdü. Miting için ayrılan alan işçilere yetmeyince, alan genişletildi. Sık sık “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “Genel grev genel direniş”, “MESS şaşırma sabrımızı taşırma”, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını atan işçiler, MESS’i uyaran dövizler taşıdı.

'BU ALANI GÖRÜN, YOKSA...'

Mitingde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “MESS bu alanı bir görsün, yoksa kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli’de toplayacağız” dedi. Tüm işçilerin gözünün metal işçilerinde olduğunu dile getiren Atalay, “Bizler iyi bir yaşam istiyoruz. Bu alanda EYT’liler haber bekliyor. Kadroya geçmek isteyen işçiler haber bekliyor. Ocak ayında aldığımız ücreti nisanda, nisanda aldığımız ücreti temmuzda da almak istiyoruz. Bu vergi sistemi adaletli değil. Çok alandan çok az alandan az vergi alınsın. Sesimize kulak verin taleplerimizi kabul edin” dedi.

'SABIR TAŞI ÇATLADI'

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak da mitingin sadece metal işçilerinin değil, emeğinin hakkını alamayan milyonlarca işçinin mitingi olduğunu söyledi. Patronların fabrikaların bacalarının kendiliğinden tüttüğünü sandığını dile getiren Kavlak, “Kendinize gelin beyler üretim rekorunu biz kırıyoruz. Biz çalıştık biz ürettik ama maalesef karşılığını alamadık. Size enflasyon kadar zam dediler. Yetmedi greve giderseniz ertelenir enflasyonu bile alamazsınız dediler. Sabır taşı çatladı” dedi.

MESS’in bugün yeniden görüşmeye çağırdığı bilgisini veren Kavlak, dayatmaların sürmesi halinde mitinglerin devam edeceğini, iş durdurma eylemlerinin artarak süreceğini söyledi. Resmi enflasyon rakamlarının işçinin enflasyonu olmadığına dikkat çeken Kavlak, “Biz bu açıklanana kadar enflasyonla sözleşme imzalamayız. Biz sizin yurt dışı tatilinizi, tenis topunu, parfümü rüyamızda görmüyoruz. Bizi kandırmayın bizim karnımız ete aç peynire zeytine aç ama sizin yalanlarınıza karnımız tok” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Haluk Levent işçilere konser verdi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.