Bakan Elvan'a göre, TÜİK Saray'a bağlanınca özerkliği artmış

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, fiilen Cumhurbaşkanlığı'na bağlanan Türkiye İstatistik Kurumu'nun bu operasyonla bilimsel, teknik ve mali özerkliğinin daha da güçlendirildiğini söyledi.

Bakan Elvan'a göre, TÜİK Saray'a bağlanınca özerkliği artmış
22 Eylül 2021 Çarşamba 10:43

banner255

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz haziran ayında yapılan düzenlemeyle bakanlıktan alınıp fiilen Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu operasyonla bilimsel, teknik ve mali özerkliğinin daha da güçlendirildiğini söyledi.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın TÜİK'in birbiriyle çelişen istatistiki verileri ile yöneticilerinin niçin çok sık değiştirildiğine ilişkin sorularını yanıtladı.

TÜİK başkan ve yardımcılarını atama ve değiştirme yetkisinin 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Cumhurbaşkanı'na verildiğine işaret eden Bakan Elvan, tüm atamaların Resmi Gazete'de yayımlanarak kamuoyunun bilgisine hızlıca ve şeffaf bir şekilde sunulduğunu söyledi.

Bakan Lütfi Elvan, TÜİK'in tüm verilerinin bilimsel, ölçülebilir ve dışarıya açık olduğunu belirtirken TÜİK'in talimatla iş yapmadığını ifade etti. Elvan, 4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle TÜİK'in güçlendirildiğini, dışarıdan hiç kimsenin talimat veremeyeceği bir yapının güvenceye alındığını savundu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.