Bakan Elvan: 2020'yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden olduk

TÜİK'ün açıkladığı büyüme verileriyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, 'Küresel sağlık krizinin damga vurduğu 2020'yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden olduk' dedi.

Bakan Elvan: 2020'yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden olduk
01 Mart 2021 Pazartesi 12:09

banner225

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TÜİK tarafından açıklanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını Twitter hesabından yaptığı açıklamayla değerlendirdi. Elvan, 2020 yılı ekonomik büyüme verilerinin ardından yaptığı değerlendirmede bu yılki temel önceliğin fiyat istikrarı olduğunu ifade etti.

Elvan, "Küresel sağlık krizinin damga vurduğu 2020'yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden olduk. 2021 yılında temel önceliğimiz fiyat istikrarının sağlanması. Enflasyonla mücadele politikalarımız daha kaliteli ve sürdürülebilir bir yatırım, üretim ve büyüme patikasının da önünü açacak" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ilişkin milli gelir verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye salgının etkili olduğu 2020 yılında yüzde 1,8 büyüdü. Açıklanan büyüme rakamı ekonomistlerin yüzde 2,3'lük beklentisinin altında kaldı. Son çeyreğe ilişkin büyüme rakamları da ekonomist beklentilerinin altında gerçekleşti.

Yıllık bazda son çeyrekte büyüme yüzde 5,9 oldu. 2020'de büyümede finansman maliyetlerinin düşmesiyle yatırımlar tarafındaki artış dikkat çekti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.