Cudi'de ağaç kıyımı kent yamacına ulaştı

Şırnak kırsalındaki Cudi Dağı'nda korucuların kalekollar için yaptığı ağaç kıyımı kent merkezinin yamacına ulaştı. Kent halkı, her geçen gün farklı bir alana yayılan kıyım karşısındaki sessizliğe tepkili.  

Cudi'de ağaç kıyımı kent yamacına ulaştı
27 Temmuz 2020 Pazartesi 09:48

banner225

Şırnak kırsalındaki Cudi Dağı bölgesinde geçtiğimiz aylarda başlayan ağaç kıyımı devam ediyor. Korucular tarafından gerçekleştirilen kıyım, kent merkezine bağlı Cevizdibi (Cifane), Dağkonak (Nerex), Kemerli (Gilindor) ve Üçkiraz (Nêvava) köyleri ile dağın Silopi tarafından kalan bölgesinde yer alan Karaca (Sorbitnê) ve Koyuneren (Bêşêrê) köylerinde sürüyor. Yine, kent merkezine bağlı Anılmış (Gundikê Remo) köyü kırsalında yer alan Gûrariştê, Gera Rûviya, Şikira Kera ve Banê Elî alanlarında da benzer bir kıyım yaşanıyor. 

KESİLEN AĞAÇLAR SATILIYOR

Söz konusu bölgelerde şimdiye kadar binlerce ağaç kesildi. Bölgede inşa edilmesi ve yapımı devam eden karakol ve kalekollar için kesilen ağaçlar ise korucular tarafından satılmak üzere batı illerine götürülüyor. Ağaç kıyımının yapıldığı bölgelere girişlere ise askerler tarafından izin verilmiyor. 

SESSİZLİĞE TEPKİ  

Ağaç kesiminin yapıldığı bölgeye yakın oturan yurttaşlar duruma tepkili. Ağaç kıyımını yerinden gören ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kadın, “Binlerce meşe ağacını motorlarla acımasız bir şekilde kesiyorlar. Kalekol yapılmasına rağmen halen ağaç katliamı sürüyor. Doğa nefessiz kalıyor” şeklinde tepkisini dile getirdi. Farklı yerlerde yaşanan kıyımlara gösterilen tepkinin Cudi için de gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken kadın, söz konusu durum karşısındaki sessizliği eleştirdi. 

Bir başka kadın da çocukluğunun geçtiği yerlerdeki ağaçların kesildiğini gördüğünde, “Sanki her ağaçla birlikte canımda bir parça can gidiyor gibi acı çekiyorum" diyerek anlattı. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.