Öğretmenler odası polis odasına çevrildi!

Okul ve çevresinde görevlendirilen polisler, öğretmenler odasını kullanıyor ve eğitmenlerin akademik tartışmalarına dahil oluyor. Bunun öğretmenlerde tedirginlik yarattığını ifade eden Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube yöneticisi Zülküf Güneş, “Öğretmenler kendi odalarında konuşamaz duruma geldi” dedi

Öğretmenler odası polis odasına çevrildi!
24 Ocak 2019 Perşembe 11:34

banner225

Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın ortak projesiyle, “okul ve çevre güvenliğini sağlamak, uyuşturucu vb. maddelere karşı öğrencileri koruma” adıyla görevlendirilen polisler, öğretmenler odasını kullanması, eğitimciler arasında endişe ve tepkiye neden oldu. Diyarbakır Eğitim Sen 1 No’lu Şube yöneticisi Zülküf Güneş, 2018- 19 eğitim öğretimin yarıyılını ve okullarda yaşanan sorunları değerlendirdi. 

BİN 500 EĞİTİM SEN’Lİ İHRAÇ EDİLDİ

Güneş, 2015 yılından yaşanan “askeri darbe” sonrası ülkenin genelinde savaş konseptinin hakim olduğunu ve durumun bölgede daha ağır hissettirdiğini dile getirdi. Güneş, “darbe” sonrası bin 500 üyelerinin ihraç edildiğini ve 11 bin 300 üyelerinin de açığa alındığını hatırlattı. İhraç edilen bütün üyelerinin görevlerine geri dönmesi için mücadele ettiklerini dile getiren Güneş, OHAL Komisyonu’nca verilen kararları mahkemeye taşıyarak mağduriyetleri gidermeye çalıştıklarını ifade etti.

‘SÜRGÜN LİSTELERİ OLUŞTURULDU’

Bu süreçte sadece ihraçlar değil, sürgünlerle örgütlü mücadeleyi zayıflatmaya yönelik adımlar atıldığını dile getiren Güneş, 256 öğretmen iç Anadolu’nun çeşitli yerlerine sürüldüğünü söyledi. Güneş, işyerlerinde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, hükümetin gündeme getirdiği sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının yarattığı sorunlara değindi. Sözleşmeli öğretmenliğin kalkmasını talep eden Güneş, sözleşmeli öğretmenliğin işyeri barışını ortadan kaldırdığını anımsatarak, bunun öğretmenleri kadrolu, sözleşmeli ve ücretli diye kategorize eden bir uygulama olduğunu söyledi. Sözleşmeli öğretmenlere aba altından sopa gösterildiğini anlatan Güneş, “İstemediğimiz sendikalara üye olursanız sözleşmenizi uzatmayız” mesajı verildiğini vurguladı. 

‘YANDAŞ DEĞİLSENİZ İDARECİ OLAMAZSINIZ’

Diyarbakır’da öğretmenlerin yüzde 50’si Eğitim Sen’e üye olmasına rağmen idareci üye sayısı yüzde 2’yi bulmadığına dikkat çeken Güneş, bunun sebebinin mülakatla idareci atanması olduğunu kaydetti. “Yandaş değilseniz idareci olma şansınız hiç bir şekilde yok” diyen Güneş, bu idarecilerden dolayı her gün bir iki okulda sıkıntı yaşandığını belirtti. Güneş, “Üyelerimizin ders programları keyfi bir şekilde hazırlanıyor. Öğretmenin girdiği haftalık 15 saatlik ders, bütün haftaya yayılıyor. Dersinin olmadığı boş günlere nöbet konulabiliyor. Öğretmenin hiç talebi olmamasına rağmen nöbet görevi verilebiliyor. Haftada birden fazla nöbet verilmeye çalışılıyor. İdareciler tarafından üyelerimize gizli bir mobbing uygulanıyor” dedi. 

Diyarbakır’da eğitim öğretim alanında sıkıntıların olduğunu sözlerine ekleyen Güneş, sınıf mevcutlarının 55- 60’a yaklaştığını ve ortaokulların büyük bir kısmının ikili öğretime devam ettiğini kaydetti. 

50 BİN ÖĞRENCİ NAKİL YAPTI

Son dönemde bazı idarecilerin üst makamdaki idarecilere yaranmak için nerdeyse her mahallede, her ilçede imam hatip okulları açmaya başladıklarını sözlerine ekleyen Güneş, imam hatip okulları için yeni okul yerine var olan okulların dönüştürüldüğünü hatırlattı. Şehitlik Mahallesi’nde Mehmet Akif Ersoy ortaokulunun o bölgede eğitim yapan tek okul olduğunu vurgulayan Güneş, “Bir anda imam hatip okuluna dönüştürüldü.  İmam hatip okullarını tercih etmeyen öğrenciler uzak bölgelerdeki okullara nakil yapmak zorunda kalıyor. Son zamanlarda 50 bin öğrencinin nakli söz konusu oldu” diye belirtti. 

‘POLİS ÖĞRETMENLER ODASINI KULLANIYOR’

İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın “okul ve çevre güvenliğini sağlamak, uyuşturucu vb. maddelere karşı öğrencileri koruma” adıyla bir proje başlattığını anımsatan Güneş, şunları söyledi: “Bu proje uyuşturucu ve zararlı maddelere karşı öğrencileri korumak olarak tanıtıldı. Fakat işyerine güvenliği sağlamak için gelen okul polisleri, öğretmenler odasını kullanmaktadır. Öğretmenlerin bilimsel akademik pedagojik vb. sohbetlerine ortak olmaktadırlar. Bu da ciddi anlamda tedirginlik yaratıyor. Öğretmen arkadaşlarımız nerdeyse öğretmenler odasında konuşamaz duruma geldiklerini ifade ediyor. Çünkü konuştukları her şeyin kayıt altına alınacağı kaygısı yaşıyorlar. Bu durum geride bıraktığımız dönemin en büyük sorunu oldu.”

‘GÖRÜŞMEYE RAĞMEN’

Okulların giriş kısmında güvenlik veya danışman kulübelerinin olduğunu ifade eden Güneş, okul polislerinin orda durması gerektiğini belirterek, “Bu anlamda defalarca görüşme ve bilgilendirme yapmamıza rağmen polisler hala öğretmenler odasını kullanıyor” diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.