Kürtçe ödev gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı

 İstanbul Ticaret Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Bekir Tank, öğrencilerine verdiği 2 metnin Kürtçeye çevrilmesi ödevi nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bölücülükle suçlanan Tank, çalışmalarına devam edeceğini söyledi.   

Kürtçe ödev gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı
17 Eylül 2020 Perşembe 14:46

İstanbul Ticaret Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Bekir Tank, 2017 yılında öğrencilerine verdiği 2 metnin Kürtçeye çevrilmesi ödevi nedeniyle “bölücülükle” suçlanarak, okuldan uzaklaştırıldı. 2017 yılında Rektörlük tarafından hakkında soruşturma başlatılan Tank'ın, 31 Ağustos 2020 itibarıyla sözleşmesi sonlandırılarak, okuldan uzaklaştırıldı. 

ÖĞRENCİ KONSEYİ ŞİKAYET ETTİ

17 Şubat 2017’de öğrencilerine İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini Kürtçeye çevirmeleri için ödev verdiğini aktaran Tank, dersin seçmeli olduğunu, bu dersle birbirilerine karşı önyargıları ortadan kaldırmayı amaçladığını ifade etti. Dersi verdiği için Öğrenci Konseyi tarafından şikayet edildiğini dile getiren Tank, “Konuya Rektörlük soruşturma açarak, dersi hemen elimden aldı. Onlar benim artık ders vermemem için tecrit uyguladılar. 2018-2020 tarihleri arasında akademik performans nedeniyle sözleşmemi uzatmayacaklarını söylediler. 2017’de açılan soruşturma sonucunda bana kınama verdiler. 31 Ağustos 2020 itibarıyla sözleşmemi bitirdiler” şeklinde anlattı. 

‘İNKARCI POLİTİKALARA KARŞI ÇIKTIM’

Uygulamanın, “inkar” politikalarının devamı niteliğinde olduğunu söyleyen Tank, “Benimde yaptığım inkarca politikalara meşru çerçevede karşı durmaktır. Bu bireysel bir hak gaspı değildir, bu bir halkın hak gaspıdır” dedi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.