Eğitim Sen Kadın Sekreteri: Çocuklara savaşı değil barışı öğretmek zorundayız

Bazı okullarda savaşın güzellemesi yapılarak çocuklara anlatılmasına tepki gösteren Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu, düşman algısı yaratmanın çocuklar için büyük kötülük olduğunu hatırlatarak, "Çocuklara her zaman barışı, kardeşliği, adaleti öğretmek zorundayız” dedi.

Eğitim Sen Kadın Sekreteri: Çocuklara savaşı değil barışı öğretmek zorundayız
17 Ekim 2019 Perşembe 09:41

banner225

Türkiye’nin 9 Ekim’den bu yana Kuzey ve Doğu Suriye’de sürdürdüğü savaş nedeniyle sınır ilçelerindeki okullarda eğitime ara verildi. Bazı okullarda ise öğrencilere Türk bayrağı ve marşlarla operasyona destek yürüyüşleri yaptırıldı. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu, çocuklara savaş güzellemesinin yapılmasını eleştirdi. 

Türkiye’nin temel sorunları olan ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik, çocuklara ve kadınlara yönelik artan cinsel saldırı, istismar ve taciz meselelerini konuşmak yerine bugün savaşın konuşulduğunu dile getiren Yulcu, “Bu savaş gündemi ülkemizin gerçek gündemini örtmek için kullanılan bir araca dönüşmüş oldu. Ülkemiz için aslında tehdit olmayan bir durum şuan tehditmiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Suni bir gündem bu” dedi.

‘SAVAŞ BÜYÜK BİR TEHLİKEDİR’

Asıl konuşulması gerekenin barış olduğunu vurgulayan Yulcu, çocuklara savaşın bir seçenek olmadığını öğretmek istediklerini ve yıllardır bunun mücadelesini verdiklerini ifade etti.  “Ayrıca kamu kaynaklarımızı biz neden savaşa harcayalım ki?” diye soran Yulcu, şöyle devam etti: “O topraklarda yaşayan halklar var. Kürtler, Türkler, Araplar, Süryanilerden oluşan çok çeşitli bir yapı var. Sivillerin öldüğüne dair de bilgiler geliyor. Savaş demek yine yoksulluk, kadına tecavüz, çocuğa istismar anlamına gelir. Savaş hepimiz için büyük bir tehlikedir. Kötülüktür savaş. Her aşamada savaşa karşı çıkmak gerekiyor.”

‘SAVAŞI ÇOCUKLARA GÜZELLEYEMEYİZ’

Gündemin eğitimin demokratikleştirilmesi üzerine çalışmalar olması gerekirken operasyondan sonra birçok yerde okulların tatil edildiğini hatırlatan Yulcu, çocukların eğitim hakkına el konulduğunu dile getirdi. “Bazı okullarda milliyetçi, ırkçı söylemlerle çocuklar yürütülüyor” diyen Yulcu devamla, “Bir düşman algısı yaratmak çocuğa büyük bir kötülüktür. Barışçıl bir dünyada yaşamak hepimizin hakkı. Savaşı çocuklara güzelleyemeyiz. Buna hakkımız yok. Her zaman barışı, kardeşliği, adaleti çocuklara öğretmek zorundayız. Böyle bir sorumluluğumuz var. Çocukları, velilerin izni olmadan bu şekilde yönlendirmek aslında hukuki de değildir. Çocukları tartışmalı politikalara bu şekilde alet edilmesi asla doğru değildir. Sağlıklı gelişimlerine engel olan bir durumdur. Suriye’den gelen çocukların nasıl olduğunu kamplardaki hallerinden, çeşitli cinayet ve intiharlardan biliyoruz" diye belirtti. 

‘GÜÇLÜ BİR SESLE HAYIR DEMELİYİZ’

Kadınların her zaman savaşa karşı olduğunu vurgulayan Yulcu, şöyle devam etti: “Savaş aynı zamanda biz kadınların bedenine yapılacak her türlü saldırıyı kolaylaştıran bir mekanizmadır. Dünyanın birçok yerinde gördüğümüz yaşadığımız gibi tecavüz bir savaş aracı olarak kullanılır. Bunun için biz kadınlar militarizme, savaşa, ırkçılığa karşı her zaman mücadele ettik.” 

Kadınlar olarak savaşa karşı mücadeleyi yükselteceklerini kaydeden Yulcu, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz kadınlar daha da güçlü bir sesle savaşa hayır demek zorundayız. Savaşın kazananı yok. Şuanda her platformda savaşa hayır diyoruz. Eğitim Sen olarak da zaten kurulduğumuz günden bugüne savaşa karşı tutumumuz net. Biz her zaman savaşa karşı barışın, ölüme karşı yaşamın yanındayız. Çocukların güvenli bir dünyaya doğması, yaşaması eğitim görmesi için mücadele ediyoruz.” 

MA / Zemo Ağgöz


Kaynak: Mezopotamya Ajansı
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.