Zelenskiy: İsrail neden bize silah vermiyor, Rusya’ya yaptırım uygulamıyor?

İsrail'den Ukrayna'yı Rusya'ya karşı somut olarak destekleyerek bir seçim yapmasını isteyen Zelensky, Ukrayna'nın işgalini Yahudiler ve tüm dünya için bir ‘trajedi’ olarak nitelendirdi.

Zelenskiy: İsrail neden bize silah vermiyor, Rusya’ya yaptırım uygulamıyor?
21 Mart 2022 Pazartesi 10:11

banner225

İsrail’in Rusya politikasını eleştiren Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, İsrail Parlamentosu Knesset milletvekillerine yaptığı video konferans konuşmasında, “İsrail devletinin bize neden silah vermediğini ve neden Rusya'ya yaptırım uygulamadığını merak ediyoruz” dedi.

İsrail'den Ukrayna'yı Rusya'ya karşı somut olarak destekleyerek bir seçim yapmasını isteyen Zelensky, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesini “Yahudiler ve tüm dünya” için bir trajedi olarak nitelendirdi.

‘İYİ VE KÖTÜ ARASINDA ARABULUCULUK YAPILMAZ’

Euronews’in haberine göre İsrail’in Kiev ve Moskova arasında arabuluculuk yapma istediğini değerlendiren Zelensky, "Ülkeler arasında arabuluculuk yapmak mümkün ama iyi ile kötü arasında değil" dedi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, işgalin başlamasından kısa bir süre sonra arabuluculuk teklifi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için Moskova'ya gitmişti.

İSRAİL, RUSYA KARŞITI YAPTIRIMLARA KATILMADI

İsrail medyasına göre Bennett, Kiev'in askeri yardım taleplerini defalarca reddetti.

Tel Aviv yönetimi ayrıca Batı’nın Rus oligarklara karşı uyguladığı yaptırımlara katılmadı. Yaptırım listesinde İsrail vatandaşlığı da bulunan İngiliz futbol kulübü Chelsea'nin sahibi Roman Abramovich de bulunuyor.

‘UKRAYNA’NIN YAHUDİLERİ KORUMASINA YARDIM EDİN’

İsrailli milletvekillerine seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, şunları söyledi:

"Sizin Demir Kubbe sisteminiz dünyanın en iyisi. Böylelikle çıkarlarınızı koruyabiliyorsunuz. Ukrayna'nın da Ukraynalıları ve Ukrayna'daki Yahudileri korumasına yardım edin. Sizden neden askeri mühimmat alamadığımızı merak ediyoruz. İsrail neden Rusya'ya karşı yaptırım uygulamadı? Neden Rus şirketlerine karşı baskı uygulanmıyor? Buna cevap verecek olan ve verdiğiniz cevaplarla yaşayacak olanlar sizlersiniz."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.