Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya'da tahribatla ilgili UNESCO'yla görüştü

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, UNESCO Direktörü Audrey Azoulay ile Ayasofya İmparator Kapısı'ndaki tahribatı görüştü.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya'da tahribatla ilgili UNESCO'yla görüştü
22 Nisan 2022 Cuma 20:50

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Ayasofya'nın İmparator Kapısı'ndaki tahribattla ilgili UNESCO ile görüştü. BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Direktörü Audrey Azoulay'la konuşan Miçotakis, söz konusu tahribatın tarihi yapının bütünlüğüne ve evrensel karakterine yapılan bir “saygısızlık” olduğunu kaydetti.

UNESCO direktörünün Ayasofya'nın 2020 yılında camiye çevrilmesi kararına ilişkin endişelerini tekrar dile getirdiği belirtilen açıklamada, Türkiye hükümetinden açıklamada isteyecekleri belirtildi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Miçotakis Azoulay'a tahribattan dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederken söz konusu tahribatın tarihi yapının bütünlüğüne ve evrensel karakterine yapılan bir “saygısızlık” olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'DEN TAHRİBAT İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA İSTENECEK

Miçotakis'in ofisinden yapılan açıklamada, UNESCO direktörünün Ayasofya'nın 2020 yılında camiye çevrilmesi kararına ilişkin endişelerini tekrar dile getirdiği ve Türkiye hükümetinden tahribat ile ilgili bir açıklama yapmasını isteyeceği söylendi.

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü, konu ile ilgili iki gün önce yaptığı açıklamada, tahribatın “ufak bir dokunma” nedeniyle meydana geldiğini söylemişti. Dün paylaşılan görüntülerde, kapının onarıldığı ve önüne bir bariyer konulduğu görülmüştü. Müdürlükten kapının onarılması ile ilgili bir açıklama gelmemişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.