Venedik Komisyonu'ndan Türkiye'ye: Kayyım atamaları demokrasiye aykırı

Avrupa Konseyi'ne bağlı Venedik Komisyonu Türkiye'nin 31 Mart 2019 tarihinden sonra ülkenin güneydoğusundaki belediyelere atadığı kayyım atamalarının demokratik prensiplere aykırı olduğunu duyurdu.

Venedik Komisyonu'ndan Türkiye'ye: Kayyım atamaları demokrasiye aykırı
19 Haziran 2020 Cuma 14:14

banner255

Avrupa Konseyi'ne bağlı Venedik Komisyonu, HDP’li belediyelere kayyım atanmasının demokratik prensiplere aykırı olduğunu açıkladı. 

Venedik Komisyonu, Avrupa Konseyi'nin Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin talebi üzerine Türkiye’de atanan kayyımlarla ilgili görüşünü bildirdi. Türkiye hükümetine, alınan kararların iptal edilmesi çağrısında bulunan Venedik Komisyonu, OHAL'in kaldırılmasına rağmen etkilerinin sürdüğünün altını çizerek, “Bu durumda, belirsiz bir yasal dayanağın temel alınması endişe vericidir” dedi. Venedik Komisyonu, kayyım atamalarının demokrasinin temel prensiplerinin ihlali olduğunu vurguladı. 

Komisyon, 674 sayılı KHK ile Belediye Kanunu’nda yapılan 45’inci madde kapsamındaki değişikliklerin yürürlükten kaldırılmasını tavsiye etti. Komisyon bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “YSK’nin aldığı kararlar uluslararası norm ve standartlara uygun değildir ve geri alınmalıdır. Demokrasinin düzgün işlemesi için, en fazla oy alan adayların seçilmiş lider sayılması önemlidir. İçişleri Bakanlığı kararıyla görevlerinden alınan belediye başkanları görevlerine iade edilmeli veya seçmenlerin iradesine saygı duyacak şekilde, farklı bir çözüm yolu benimsenmelidir. Bu bağlamda, ilgili belediye meclislerine başkan seçmeleri için izin verilmeli veya ilgili bölgelerde yeniden seçim düzenlenmelidir.” 

31 Mart Yerel Seçimlerinde 65 belediye kazanan HDP’nin bugüne kadar 45 belediyesine kayyım atandı. HDP’nin 6 belediyesi eşbaşkanına da KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmemişti.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.