Ukrayna'dan Türkiye'ye 'Boğazları kapatın' çağrısı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'den Boğazları Rus gemilerine kapatmasını talep ettiklerini açıkladı. Bodnar, görüşmek üzere Dışişleri Bakanlığı'na gitti.

Ukrayna'dan Türkiye'ye 'Boğazları kapatın' çağrısı
24 Şubat 2022 Perşembe 12:32

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya'nın Donbass'a operasyon başlatması sonrasında Türkiye'den Boğazları Rus gemilerine kapatmasını talep ettiklerini açıkladı.

Bodnar, Türkiye'den İstanbul ve Çanakkale boğazlarını Rus gemilerine kapatmasını ve Moskova'ya yaptırımlar dayatılmasını talep ettiklerini söyledi. Ukraynalı elçi, "Hava sahasının, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kapatılmasını istiyoruz. İlgili talebimizi Türk tarafına ilettik. Aynı zamanda Rus tarafına yaptırımlar dayatılmasını istiyoruz" dedi.

BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA GİTTİ: DÜNYA 24 ŞUBAT’TA DEĞİŞTİ

Ukrayna’nın doğusunda Rusya ile yaşanan çatışmalı sürece dair yeni gelişmeler sonrası Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi görüşme yapmak üzere Dışişleri Bakanlığı'na gitti.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar görüşmeye gitmeden önce Büyükelçilik binasında basına bir açıklama yaptı. Bodnar, “Devletimizin savunma ve güvenlik sistemi çalışıyor. Uluslararası toplumun yardımıyla bu savaşta kazanacağımıza inanıyoruz ama bugünü hiçbir zaman unutmayın çünkü 24 Şubat’ta dünya gerçekten değişti. Artık hayalet dünya bitti ve hepimiz şu an savaş içerisindeyiz” dedi.

Bodnar dün yaptığı açıklamada da, 'hukuki tanımıyla savaş başlaması halinde Türkiye'den Boğazları Rus gemilerine kapatmasını talep edeceklerini söylemişti. Bodnar, "Şuna inanıyoruz ki, geniş bir askeri istila veya Ukrayna'ya karşı askeri faaliyetlerin başladığı durumda - savaş de facto (fiili) olmaktan çıkıp de jure (hukuki) haline geldiğinde - Türkiye hükümetinden saldırgan devlete karşı Karadeniz boğazlarını kapatma ihtimalini değerlendirmesini talep edeceğiz" demişti.

Türkiye, 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi uyarınca İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinde kontrol ve savaş gemilerinin geçişini düzenleme hakkına sahip.

DESTEK ÇAĞRISI

Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan çağrıda “Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Barışçıl Ukrayna şehirleri bombalanıyor" ifadeleri kullanıldı.

Büyükelçilik, "Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz" denilerek destek çağrısında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.