Ukrayna'dan tahıl yüklü ilk gemi yola çıktı

Tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamındaki mısır yüklü ilk gemi bu sabah Lübnan'a gitmek üzere Ukrayna'dan hareket etti.

Ukrayna'dan tahıl yüklü ilk gemi yola çıktı
01 Ağustos 2022 Pazartesi 10:09

banner225

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında ilk geminin Odessa Limanı'ndan hareket ettiğini ve yarın İstanbul'da olacağını bildirdi.

MSB'nin son yaptığı açıklamada, “Razoni isimli gemi Lübnan’ın Tripoli Limanı'na gitmek üzere Odesa’dan hareket etmiştir. Geminin 2 Ağustos’ta İstanbul'da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul’da yapılacak denetimi müteakip varış limanına intikaline devam edecektir” denildi.

MSB'nin Twitter hesabından yapılan ilk açıklamada, mısır yüklü ilk geminin, bugün Ukrayna'nın Odesa Limanı'ndan yola çıkacağı belirtilmişti.

MSB'nin ilk açıklamasında, "Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda; mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan'a gitmek üzere Odesa Limanı'ndan 01 Ağustos sabah 08.30'da hareket etmesinde mutabık kalınmıştır. 22 Temmuz 2022'de Türkiye, Rusya Fedarasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan 'Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi' belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır" denilmişti.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.