Trump sinyal verdi: Onları 'üçüncü' kez yenebilirim

Trump, 3 Kasım seçimlerinde Joe Biden’a karşı Başkanlık seçimlerini 7 milyon oyu aşkın farkla kaybetmiş ve ABD Başkanlık dönemini Biden yönetimine bırakmıştı.

Trump sinyal verdi: Onları 'üçüncü' kez yenebilirim
01 Mart 2021 Pazartesi 12:41

banner225

Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanı Donald Trump, 3 Kasım seçimlerinde Joe Biden’a kaybetmesiyle ilgili 3 ay aradan sonra ilk kez açıklama yaptı. Seçimlerde “hile” yapılmasından ötürü kaybettiğini öne süren Trump, 4 yıl sonra yapılacak ABD başkanlık seçimleri için yeniden aday olabileceğinin sinyalini verdi.

ABD’nin Florida eyaletinde, Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansı'nda (CPAC) konuşan Trump, 2020 seçimlerini kendisinin kazandığı yönündeki iddiasına devam etti. Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerinin yapılacağı 2022 seçimlerinde kaybedilen oyların tekrar ele geçirilmesine yardımcı olacağının sözünü veren Trump, “Sizlerin yardımıyla Temsilciler Meclisi'ni geri alacağız, Senato'yu geri kazanacağız ve ardından Cumhuriyetçi bir Başkan Beyaz Saray'a muhteşem bir dönüş yapacak. Merak ediyorum kim olacak! Kim, kim, kim olacak? Merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

Bir önceki seçimlerde asıl kazananın kendisi olduğunu ve seçimlerde hile yapıldığının altını çizen Trump, “Beyaz Saray'ı kaybettik. Ama kim bilir? Onları üçüncü kez yenmeye karar verebilirim" dedi.

'BİDEN ÜLKEYİ SOSYALİZME SÜRÜKLÜYOR'

Biden yönetiminin görev sonrası ilk hafta yaptıklarını sert bir dille eleştiren eski ABD Başkanı Trump, "Bu, modern tarihte tüm başkanlar arasında en felaket ay oldu" diyerek Biden'ın istihdam, aile, sınır güvenliği, enerji, kadın ve bilim politikalarını eleştirdi.

Biden'ı komşu Meksika'ya sınırı açarak sayısız mülteciyi ülkeye almakla suçlayan Trump, Demokrat Başkan'ın ülkeyi "radikal sol" politikalarla "sosyalizm", hatta "komünizm"e sürüklediğini ileri sürdü.

'CUMHURİYETÇİ PARTİMİZ VAR YENİ PARTİ KURMAYACAĞIZ'

Demokratların 6 Ocak'ta Trump taraftarlarının Kongre'ye düzenlediği baskınla ilgili başlattığı azil sürecine bazı Cumhuriyetçi senatörlerin de destek vermesi partide bölünmeye yol açmıştı. Trump, iki partiden oluşan ABD siyasi sisteminde üçüncü bir parti kurma olasılığı ile ilgili tartışmalara da değinerek bu konuyu danışmanlarıyla istişare ettiğini ve bu yönde planları bulunmadığını söyledi. Trump, "Yeni parti kurmayacağız. Cumhuriyetçi partimiz var. Partiyi birleştirip her zamankinden daha güçlü hale getireceğiz. Yeni bir parti kurmuyorum" dedi.

Trump, 3 Kasım seçimlerinde Joe Biden’a karşı Başkanlık seçimlerini 7 milyon oyu aşkın farkla kaybetmiş ve ABD Başkanlık dönemini Biden yönetimine bırakmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.