Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması: Stratejik ortak değil...

Lavrov: Türkiye bölgedeki çıkarlarını geliştirmeye çalışıyor.

Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması: Stratejik ortak değil...
14 Ekim 2020 Çarşamba 12:51

banner225

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov, "Rusya hiç bir zaman Türkiye'nin stratejk ortağımız olduğunu söylemedi. Türkiye partnerimizdir" dedi.

Lavrov, bu sabah katıldığı bir radyo canlı yayınında, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin niteliğine dair bir soruyu yanıtladı.

Komsomolskaya Pravda Radyosu'nun organize ettiği programda Lavrov'a, radyonun yayın yönetmeni Vladimir Sungorikin, Russia Today TV'nin yayın yönetmeni Margarita Simonyan ve "Govorit Moskova" Radyosu yöneticisi Roman Babayan sorular yöneltti. 

Lavrov'a, Dağlık Karabağ savaşı ile ilgili olarak, "Türkiye'ye son dönemde birçok yerde rastlıyoruz. Diğer yandan Türkiye'nin aynı zamanda stratejik müttefikimiz (soyuznik) olduğunu beyan ediyoruz. Bu nasıl olur? Biz onlarla (Türkiye) neyiz?" diye soruldu.

Lavrov bu soruya "Türkiye bizim ortağımızdır" diye yanıt verdi ve şöyle devam etti:

"Rusya hiç bir zaman Türkiye'nin stratejk ortağımız olduğunu söylemedi. Türkiye partnerimizdir. Suriye'de birlikte çalışıyoruz, Suriye krizini çözmeye gayret ediyoruz.  Türkiye bölgedeki çıkarlarını geliştirmeye çalışıyor. Bu bölgede, kendi sınırlarının dışında çıkarları olan ülke var."

Libya'da da Türkiye ile etkileşim içinde olduklarını hatırlatan Lavrov, Libya'da da uzlaşma aramak gerektiğinin altını çizdi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.