Reuters: Kürdistan gazının transferi için Türkiye, İsrail ve KDP iki defa toplandı

İki Türk yetkili Reuters’a, ABD ve İsrailli yetkililerin yakın zamanda Kürdistan Bölgesi gazının Türkiye ve Avrupa’ya transfer edilmesini görüşmek üzere toplantıların yapıldığını doğruladı.

Reuters: Kürdistan gazının transferi için Türkiye, İsrail ve KDP iki defa toplandı
29 Mart 2022 Salı 17:47

İran, İsrail’in de içerisinde olduğu gaz ve petrol görüşmelerinin gerçekleştiğini iddia ettiği Kürdistan Bölgesi’ndeki hedefleri vurdu. Reuters’in aktardığına göre, KDP ve Türkiye yetkililerinin, İsrail’in yardımıyla Kürdistan Bölgesi’ndeki gazı Türkiye ve Avrupa’ya tedarik etme planı sebebiyle İran’ın Hewlêr’deki saldırıya ittiğini belirtti.

13 Mart’ta Hewlêr’e yapılan saldırı, saldırının boyutu nedeniyle bölgedeki yetkililer için bir şok etkisi yarattı. İran’ın Devrim Muhafızları nadiren görülen bir şekilde bu saldırıyı resmi bir şekilde üstlendi.

Devrim Muhafızları, saldırının Hewlêr’de İsrail’e ait “stratejik merkezleri” vurduğunu ve Suriye’de iki üyesini öldüren bir İsrail hava saldırısına misilleme olduğunu söyledi. İran merkezli haber kuruluşları, saldırının ardından İran medyası saldırı sonucunda ölen ve MOSSAD üyesi olduğu iddia edilen 9 kişinin ismini açıklarlarken Irak medyası ise saldırıda MİT üyelerinin de hayatını kaybettiğini belirtmişti.

'BÖLGEDEKİ ABD MÜTTEFİKLERİNE ÇOK YÖNLÜ BİR MESAJ'

Ancak hedefler arasındaki bir nokta hemen hemen herkesi şaşırttı. 12 füzenin çoğu, Kürdistan Bölgesi’nin enerji sektöründe yer alan, KDP’nin en önde gelen şirketleri arsında olduğu bilinen KAR Grub’un sahibinin villasına isabet etti.

Saldırı sonucu harabeye dönen villa...

İsminin açıklanmaması koşuluyla Reuters’e konuşan KDP’li ve Türkiyeli yetkililer, saldırının bölgedeki ABD müttefiklerine çok yönlü bir mesaj olarak verildiğine inandıklarını, ancak saldırıyı asıl tetikleyen sebebin İsrail’in katılımıyla Kürdistan Bölgesi gazını Türkiye ve Avrupa’ya pompalama transfer etmek olduğunu söyledi.

Iraklı bir güvenlik yetkilisinin aktardığına göre, İsrailli ve ABD’li enerji yetkilileri ile villadaki uzmanlar arasında, Kürdistan gazının yeni bir boru hattı aracılığıyla Türkiye’ye ulaştırılması konusunu görüşmek üzere yakın zamanda 2 toplantı tertiplendi.

Üst düzey bir İranlı güvenlik yetkilisi ise saldırının “birçok insan ve gruba yönelik çok amaçlı bir mesaj olduğunu söyledi. Aynı yetkili, “Nasıl yorumlayacakları onlara kalmış. Enerji sektöründen tarıma kadar ne planlıyorsa (İsrail) gerçekleşmeyecek.”

VİLLASI VURULAN KDP'Lİ İŞ İNSANI GAZ BORU İHRAÇ HATTINI GELİŞTİRMEK İSTİYOR

İki Türk yetkili Reuters’a, ABD ve İsrailli yetkililerin yakın zamanda Kürdistan Bölgesi gazının Türkiye ve Avrupa’ya transfer edilmesini görüşmek üzere toplantıların yapıldığını doğruladı.

Iraklı güvenlik yetkilisi ve planlardan haberdar olan eski bir ABD’li yetkili Reuters’e verdiği demeçte, villası İran füzeleri tarafından vurulan KDP’li iş insanı Baz Kerim Berzenji’nin gaz ihraç boru hattını geliştirmek için çalıştığını söyledi.

BARZANİ: ENERJİ KAPASİTEMİZ AVRUPA HATTA TÜM DÜNYANIN İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR

Dünya Hükümet Zirvesi kapsamında diplomatik temaslarını sürdüren Başbakan Mesrur Barzani, “Enerji kapasitemiz sadece bölge için değil, Avrupa hatta tüm dünyanın ihtiyacını karşılayacak seviyede” dedi.

Küresel Enerji Forumu ve Dünya Hükümet Zirvesi çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan Başbakan Mesrur Barzani, “Enerjinin Geleceği ve Petrol Sonrası Dönem” temalı panelde konuştu.

Başbakan Mesrur Barzani, Erbil’e yönelik füze saldırılarının kendileri için mağduriyet yarattığını belirterek saldırı için herhangi bir yasal dayanak olmadığını belirtti:

 “Bir iş adamının evini hedef aldılar ve gerekçe bulmak için de İsrail’in bir üssünü vurduklarını söylediler. Bu doğru olmamakla birlikte İsrail bu saldırının bir parçası değildi.

Bölgemizde çok fazla müdahaleye maruz kalıyoruz. Bu bizim için her zaman tehlikeli bir durum oldu ve farklı tarafların mağduru olduk.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.