Pfizer: Xeljanz ilacı Covid-19 hastalarında ölümleri ve solunum yetmezliğini azalttı

Pfizer, romatoid artrit ilacı Xeljanz'ın Brezilya'da zatürre olarak hastanede yatan Covid-19 hastalarında ölümleri ve solunum yetmezliğini azalttığını açıkladı.

Pfizer: Xeljanz ilacı Covid-19 hastalarında ölümleri ve solunum yetmezliğini azalttı
17 Haziran 2021 Perşembe 11:10

banner225

İlaç şirketi yaptığı çalışmanın ana hedefinin karşıladığını, ilaçla tedavi edilen hastalarda ölüm veya solunum yetmezliği insidansının yüzde 18,1; plasebo alanlar için bu oranın yüzde 29 olduğunu duyurd.

Coronavirusün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan ve hastanede yatan 289 yetişkinde ilacı test eden çalışmanın sonuçları New England Journal of Medicine'de yayınlandı.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre plasebo alan 17 hastaya kıyasla ilaçla tedavi edilen 20 hastada ciddi yan etkiler meydana geldi.

JAK inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına ait olan ve aynı zamanda otoimmün hastalık ülseratif koliti tedavi eden Xeljanz, Covid-19 tedavisi için hiçbir ülkede onaylanmadı veya kullanımına izin verilmedi.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech'in aşısı, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde acil kullanım için onaylanmış üç aşıdan biri.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.