Mazlum Ebdi: BM raporu savaş suçlarının küçük bir kısmı

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, BM’nin Serêkaniyê ve Efrîn’e ilişkin hazırladığı raporun savaş suçlarının sadece küçük bir bölümünü oluşturduğunu belirterek, “Bu suçların faillerini kovuşturmak ve yargılamak için ciddi önlemler almalıdır” dedi.

Mazlum Ebdi: BM raporu savaş suçlarının küçük bir kısmı
17 Eylül 2020 Perşembe 21:17

banner255

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Birleşmiş Milletler (BM) Bağımsız Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu’nun Efrîn ve Serêkaniyê’de işlenen savaş suçlarını ele aldığı rapora ilişkin açıklama yaptı.

Twitter hesabından açıklama yapan Ebdi, “Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu raporu, Türkiye'den siyasi örtüyle Efrîn, Serêkaniye ve Girê Spî’ye gönderdiği silahlı grupların halkımıza karşı işlediği savaş suçlarının sadece küçük bir bölümünü oluşturmaktadır” dedi.

Uluslararası kamuoyunun, tarafları savaş suçlarından sorumlu tutmasını belirten Ebdi, “Bu suçların faillerini kovuşturmak ve yargılamak için ciddi önlemler almalıdır” dedi.

'SORUŞTUMA BAŞLATTIK'

Ebdi, hazırlanan raporun Hol Kampı’na ilişkin ilgili bölümüne ilişkin ise şu ifadelere yer verdi: “Güçlerimizi ilgilendiren bölümde; Hol kampı konusunun karmaşık ve uluslararası bir boyuta sahip olduğu gerçeğine ilişkin haksız bir ihmal var. 84 ülkenin çoğunu vatandaşlarını kamptan almayı reddederken, uluslararası kuruluşlar ise rollerini sadece insani yardıma indirdiler. Ayrıca raporda bahsi geçen ve güçlerimizi suçlayan vakalarla ilgili soruşturma başlattığımızı teyit ediyoruz.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.