Mazlum Abdi, Suriye’deki Amerikan varlığı konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde

ABD'li yetkililer Mazlum'u IŞİD'e karşı mücadelede istikrarlı bir el ve güvenilir bir müttefik olarak tanımlıyor.

Mazlum Abdi, Suriye’deki Amerikan varlığı konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde
01 Eylül 2021 Çarşamba 19:47

ABD'nin Afganistan’dan çekilmesi gözleri Suriye’ye çevirdi. Trump döneminde büyük bir ihanete uğrayan Suriye Kürtlerinin ağzında hala acı bir tad var. Biden Yönetimi, Suriye’den de çekilecek mi?

Washington Post Bağdat Büro Şefi Louisa Loveluck, Mazlum Abdi ile konuştu ve izlenimlerini yazdı:

ABD kuvvetleri, hükümetin kaotik çöküşünü hızlandırarak Afganistan'dan çekilirken, başka bir Amerikan müttefiki gelişmeleri uzaktan ihtiyatla izliyor ve kaderinin farklı olacağını umud ediyor. Çünkü Kuzeydoğu Suriye'deki Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri için daha önceki bir Amerikan askeri çekilmesinin acı hatıraları hala çok taze.

Başkan Donald Trump, üç yıl önce aniden IŞİD'e karşı savaşan 2 bin ABD askerinin geri çekileceğini açıklayarak generallerini şaşkına çevirmişti. Bu birlikler SGD ile omuz omuza savaşmışlardı.. Gelen yoğun tepkiler üzerine askeri varlığın tamamını çekmemeye ikna oldu ancak bu gücü yarıdan fazla azalttı. Bunu yaparak SDG'nin düşmanı Türkiye'nin bölgenin bir kısmını işgal etmesinin önünü açtı.

Amerikan yönetiminin bu kararı, İŞİD’e karşı yürütülen kampanya sırasında binlerce savaşçısını kaybeden Kürtlere ihanet olarak ağır bir dille eleştirildi.

SDG'nin üst düzey komutanı ve Washington'un Suriye'deki en güçlü müttefiki General Mazlum Kobane Abdi, nadiren verdiği röportajların birinde “Bunun etkisi sonsuza kadar sürecek” yorumu yaptı.

Şu anda yaklaşık 900 Amerikan askeri, Suriye hükümetinin kontrolü dışında kalan kuzeydoğu Suriye'de bulunuyor. ABD liderliğindeki askeri koalisyon Suriye ve Irak'ta 8 bin ila 16 bin arasında olduğu tahmin edilen İslamcı militanlara karşı devam eden mücadelenin bir parçası olarak varlığını sürdürüyor.

Biden yönetimi, ABD Merkez Komutanlığı başkanı General Kenneth F. McKenzie ve Yakın Doğu işlerinden sorumlu bakan yardımcısı Joey Hood'u bölgeye göndererek Suriye’ye göndererek Kürtlere güvence vermeye çalıştı. Yönetim, Mazlum Abdi ve diğer yetkililerle yapılan göürşmeledre “SDG ile ortaklığın güçlü olduğunu ve Amerikan birliklerinin yakın zamanda ayrılmayacağı” mesajını verdi.

Mazlum Abdi, buradaki ABD varlığının geleceği konusunda temkinli ama iyimser bir havada. Başkan Biden'ın göreve başlamasından bu yana geçen yedi ay içinde Washington ile ilişkilerin düzeldiğini anlatan general, "Amerika sözlerini tutarsa" kuzeydoğu Suriye'de göreli istikrarın hakim olmasını beklediğini söyledi:

"Artık önceki yönetimden aldığımızdan daha güçlü bir siyasi ve askeri desteğe sahip olduğumuzu hissediyoruz. Son dönemde Suriye'de hiçbir değişiklik olmayacağını söyleyen ABD'li yetkililer ziyaretimize geldi." 

ABD'li yetkililer Mazlum'u IŞİD'e karşı mücadelede istikrarlı bir el ve güvenilir bir müttefik olarak tanımlıyor. ABD liderliğindeki koalisyon, SDG'nin uyuyan hücreleri toplama ve militan grubun hayatta kalan liderliğini hedef alma çabalarını desteklemek için istihbarat sağlamaya ve hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor. Koalisyon ayrıca yerel petrol sahalarında devriye gezmek için SDG ile birlikte çalışıyor.

Suriye'nin çok taraflı çatışmasındaki güç dengesi, Amerikan varlığına bağlı. ABD’li yetkilier, Amerikan birliklerinin geri çekilmesinin Suriye ordusunun veya Rusya ya da Türkiye güçlerinin bölgeyi ele geçirmesine imkan verecek bir gelişme olarak görüyro. Bazı ABD'li yetkililer, Amerikan varlığının İran kuvvetlerinin Lübnan'daki Hizbullah müttefiklerine daha kolay silah tedarik etmelerini sağlayacak bir "kara köprüsü" kurmasını engellediğini de vurguladı.

SDG ile Türk destekli güçler arasındaki cephe hatları şimdilik büyük ölçüde sessiz olsa da her an alevlenebilir. 

Mazlum Abdi, “Bölgemizin taraflar arasında bir çatışma alanı olmasını istemiyoruz. Diğer tarafları saldırıdan kaçınmayı ve olayları tırmandırmamaya çağırıyoruz" dedi.

General, İslam Devleti'nin de bir tehdit olmaya devam ettiği konusunda uyardı. Özellikle, yakalanan militanların tutulduğu gözaltı merkezlerinin güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getiren Abdi, konunun altını çizmek istercesine öne eğilerek, "Bu cezaevlerinde 11.000'den fazla savaşçımız var ve onları koruyan kişilerin onlarla başa çıkmak için daha iyi eğitilmesi gerekiyor" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.