Kovulan danışman 'Gülen belgeseli' çekiyormuş

ABD'de Türkiye adına lobicilik yaptığı ortaya çıkan eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in Fethullah Gülen aleyhine bir belgesel çekmeye başladığı ortaya çıktı. Flynn, danışmanlığa atanınca çekimleri durdurmuş.

Kovulan danışman 'Gülen belgeseli' çekiyormuş
31 Mayıs 2017 Çarşamba 14:45

ABD’de Rusya’yla ilişkileri yüzünden istifa etmek zorunda kalan ve Türkiye lehine lobi faaliyeti için 530 bin dolar aldığı ortaya çıkan eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in, Fethullah Gülen hakkında bir belgesel çekme projesi yürüttüğü iddia edildi. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Flynn, ulusal güvenlik danışmanlığına atanınca belgeseli rafa kaldırdı.Belgesel için, internet andıcı davası nedeniyle bir süre tutuklu kalan Genelkurmay Eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin ve OdaTV davasından dolayı Mart 2011’de tutuklanarak bir yıl Silivri Cezaevi’nde yatan gazeteci Nedim Şener ile mülakatlar da yapıldı.

Belgeselin bazı görüntülerinin de yayımlandığı haberin ayrıntıları şöyle:

ÜÇ AYLIK KONTRAT

 • Flynn’in danışmanlık şirketi Flynn Intel Group, Türk hükümetiyle bağlantılı olduğu öne sürülen iş adamı Ekim Alptekin’in şirketi Inovo BV’den aldığı 530 bin dolarlık ödemenin bir kısmını kullanarak, Gülen hakkında belgesel çekmek için ekip kurdu ve çekimler yaptı.
 • Flynn ulusal güvenlik danışmanlığına atanınca şirketini kapattı; Inovo ile üç aylık kontratı da sona erince, belgesel projesi yarım kaldığını ifade etti. Proje, Kasım 2016’da Flynn’e ulusal güvenlik danışmanlığı teklifinin resmen yapılmasından iki gün önce rafa kaldırıldı.
 • Belgesel projesiyle ilgili çalışmalara, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlandı. Türk iş adamı Ekim Alptekin’in Hollanda merkezli şirketi Inovo Ağustos ayında, Flynn Intel Group’un Gülen ve okulları hakkında araştırma yapmasını ve elde ettiği bulguları ABD kamuoyuyla paylaşmasını öngören üç aylık bir kontrat imzaladı.

‘AMAÇ TÜRKİYE’YE YATIRIM ÇEKMEKTİ’

 • Kontrata göre, Flynn Intel Group’un araştırma çalışmaları yapması, yaptığı araştırmanın sonuçlarının geniş kitlelerle paylaşılabilmesi için bir halka ilişkiler firması ile film ve prodüksiyon ekibinin tutulması ve projede kaydedilen ilerlemeyi görüşmek üzere müşteriyle haftalık toplantılar yapması öngörülüyordu.
 • Kontratta Gülen grubuyla ilgili araştırmaları da kapsayan tüm bu çalışmaların amacı, ‘yatırım konusunda ABD iş dünyasının Türkiye’yi yeniden istikrarlı ve uygun bir ülke olarak görmesinin sağlanması’ olarak tanımlanıyordu.
 • ‘ESKİ CNN SPİKERİ İLE ANLAŞILDI’

 • Kontratın ardından Flynn Intel Group da belgesel projesinde çalışmak üzere ekip kurmaya başladı ve iki gazeteci ile anlaşmaya vardı. Projeye katılmayı kabul eden VICE News eski muhabiri David Enders’a ikisi Ekim’de biri de Aralık’ta olmak üzere üç defa “Videografi” açıklamasıyla toplam 3 bin 400 dolar ödeme yapıldı. Kamera önündeki mülakatları yapması için de eski CNN spikeri Rudi Bahtiyar ile anlaşıldı. Bahtiyar da Ekim ayında 1.200 dolarlık “Mülakat” açıklamasıyla tek bir ödeme aldı.
 • ‘KENDİLERİNİ GİZLİYORLARLDI’

 • WSJ haberinde hem Enders’ın hem de Bahtiyar’ın görüşlerine ve açıklamalarına yer verdi. Enders, Flynn Intel Group’un filmin arkasında kendisinin olduğunu gizlemeye çalıştığını, kendisini danışmanlık şirketinin başındaki isim olan Bijan Kian’ın tuttuğunu anlattı. Enders, Kian’ın kendisine bu belgeselin arkasında kimin olduğunu kimsenin öğrenmemesi gerektiğini söylediğini aktardı.
 • ‘FLYNN’İN ÇEKTİĞİ BİLİNMESİN’

 • Enders, “Bijan (Kian), bu proje ile kendileri arasında hiçbir şekilde ilişki kurulmasını istemediklerini söyledi. Bana, ‘Bu işin arkasında Flynn Intel Group’un olduğunu kimsenin bilmesini istemiyoruz’ dedi” ifadelerini kullandı.
 • Bahtiyar da söz konusu belgeselin amacı konusunda “kandırıldığını” öne sürdü. Bahtiyar, kendisini de Kian’ın projeye dahil ettiğini ve işi kabul ederken bunu Türkiye ile Fethullah Gülen’in ilişkileri üzerinde araştırmaya dayanan, objektif bir çalışma zannettiğini ancak kısa süre sonra belgeselin “Gülen’e saldırmak için hazırlandığını” fark ettiğini söyledi. Bahtiyar ayrıca, Kian ile şirketin Virginia’nın Alexandria kentinde buluşmayı kabul ettiğini ve buluşmanın yapıldığı ofise gelene kadar burasının Flynn Intel Group’un merkezi olduğunu bilmediğini belirtti. Bahtiyar, “İşin arkasında Flynn Intel Group’un olduğunu anlayana kadar proje beni çok heyecanlandırmıştı” dedi.
 • Bu görüşmeden kısa bir süre sonra, Kian Bahtiyar’ı tekrar aradı ve belgeselde kullanılmak üzere mülakatların yapılacağı Washington’daki bir butik otele çağırdı. Enders, mülakatların büyük bir gizlilik içerisinde yapıldığını ve odada neler olduğunun anlaşılmaması için teknik ekipmanları peyderpey otele soktuğunu ifade etti.
 • NEDİM ŞENER VE İSMAİL HAKKI PEKİN NEDEN KABUL ETTİ?

 • Bahtiyar, otelde internet andıcı davası nedeniyle bir süre tutuklu kalan Genelkurmay Eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin ile OdaTV davasından dolayı Mart 2011’de tutuklanarak bir yıl Silivri Cezaevi’nde yatan gazeteci Nedim Şener ile mülakatlar gerçekleştirdi.
 • WSJ, Pekin ve Şener’in geçmişte Gülen yapılanmasının kurduğu komplolar nedeniyle tutuklu kaldıklarını söylediklerini ve bu konunun ABD’li yetkililer nezdinde gündeme getirilmesinin önemli olduğunu düşündükleri için bu projede yer almayı kabul ettiklerini belirtti.
 • ‘SORULARI YAZILI OLARAK VERDİLER’

 • Bahtiyar, odaya gelene kadar kimlerle mülakat yapacağını bilmediğini ve Kian’ın sorularak soruları kendisine yazılı olarak verdiğini de aktardı.
 • Mülakatın sonunda Kian da bazı sorular yöneltti. WSJ’nin yayınladığı ham görüntülere göre, Kian’ın “Kamerada görünmek istemiyorum” diye fısıldadığı duyuluyor.
 • ‘ULUSAL KANALLARDA YAYINLANACAKTI’

 • Flynn Intel Group, söz konusu projenin tamamlanmasının ardından dağıtılması ve ulusal kanallarda yayınlanmasını sağlamak için Washington’ın en etkili danışmanlarından Jim Courtovich’in sahibi olduğu lobicilik şirketi SGR LLC’yi tuttu. Adalet Bakanlığı’na sunulan belgelerde Flynn Intel Group’un bu şirkete ikisi Ekim, biri de Kasım ayında olmak üzere üç defada “Halkla İlişkiler” açıklamasıyla toplam 40 bin dolar ödeme yaptığı görülüyor.
 • Flynn Intel Group’la kontratı imzalayan Hollanda merkezli danışmanlık şirketi Inovo BV’nin ve Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Alptekin de WSJ’ye yaptığı açıklamada, Gülen’in yarattığı tehdidin ABD’ye anlatılması amacıyla bu belgeselin gündeme getirildiğini söyledi. Alptekin, Flynn Intel Group’a yapılan ödemelerin Türk hükümetinden değil, kendi şirketinden yapıldığını söylüyor. Haberde görüşlerine yer verilen Alptekin, “Aklımızda kısa, ’60 Minutes’ programı tarzında bir şey vardı. Bunun iyi bir etki yaratacağını düşündük” dedi.
 • Flynn Intel Group’un ABD Adalet Bakanlığı’na sunduğu belgelere göre, Alptekin’in başında olduğu Inovo BV’den Eylül ayında 200 bin, Ekim’de 185 bin ve Kasım’da da 145 bin dolar olmak üzere üç defada toplam 530 bin dolar ödeme yapıldı. Eylül ve Ekim aylarında da bu kez Flynn Intel Group’tan Inovo’ya 40’ar bin dolarlık ödemeler gönderildi.
 • PARANIN BİR KISMINI İADE ALDIK’

 • Alptekin, yapılan kontratın lobi faaliyetlerini de kapsaması ancak Flynn Intel Group’un ise lobi yapma konusunda herhangi bir plan sunmamasından dolayı belli bir miktarı iade aldıklarını söyledi.
 • ‘BELGELER ADALET BAKANLIĞI’NA SUNULDU’

 • Alptekin, Flynn Intel Group’a yapılan ödemelerin kendi şirketinden yapıldığını ve Türk hükümeti için çalışmadığını belirtiyor. Adalet Bakanlığı’na sunulan belgelerde ayrıca, Eylül 2016’da Türkiye’deki siyasi ortamın daha iyi anlaşılması için şirket yetkililerinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile New York’ta bir araya geldiği de belirtiliyor. (Kaynak: BBC Türkçe)
 • ALPTEKİN: PARAYI HÜKÜMET VERMEDİ

 • ‘OBJEKTİF DEĞİLDİ, AMAÇ GÜLEN’E SALDIRMAKTI’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.