İsrail basını: Rusya'nın Ukrayna'yı salı günü işgal edebileceği bilgisi paylaşıldı

İsrail'in Haaretz gazetesi, İBD'nin İsrail', Rusya'nın Ukrayna'yı en erken salı günü işgal edebileceği bilgisi verdiğini yazdı.

İsrail basını: Rusya'nın Ukrayna'yı salı günü işgal edebileceği bilgisi paylaşıldı
13 Şubat 2022 Pazar 17:33

banner225

Ukrayna krizi sürerken, İsrail basınında ABD'nin bu konuda uyarıda bulunduğuna dair haber dikkat çekti. Haaretz gazetesinde, Washington'ın İsrail'e, Rusya'nın Ukrayna'yı en erken salı günü işgal bilgisini paylaştığı yönünde haber yer aldı. İsrailli havayolu şirketlerinin binlerce İsrailliye tahliye uçuşları sunduğu aktarıldı.

Yedioth Ahranoth gazetesi, internet sitesinde, İsrail'in, Washington'dan aldığı bildirimlere göre, Ukrayna'daki vatandaşlarını tahliye için çarşambaya kadar zamanı olduğunu hesapladığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in ilgili kurumlardan en kısa sürede olabildiğince İsrailliyi Ukrayna'dan çıkartılmasını talep ettiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığının Ukrayna'da 15 bin kadar İsrail vatandaşı bulunduğunu bunlardan 4 bin 500 kadarının internet ortamındaki tahliye bilgi formunu doldurduğu paylaşıldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in Kiev'deki Büyükelçi ile görüştüğü ve gerekli desteği sağlayacağı açıklanırken, Ukrayna'daki Yahudi nüfustan İsrail'e kesin göç taleplerinde artışın beklendiği değerlendirildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.