İran'da kesinleşmiş hapis cezası bulunan kadın aktivist Denizli’de gözaltına alındı

İran’da zorunlu başörtüsü yasasını protesto ettiği için hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu belirtilen aktivist Meryem Şerietmedari, Denizli’de gözaltına alındı. Şeriatmedari'nin İran'a iade edileceği belirtiliyor.

İran'da kesinleşmiş hapis cezası bulunan kadın aktivist Denizli’de gözaltına alındı
08 Eylül 2020 Salı 09:48

İran'da İslam Devrimi’nin ardından zorunlu hale getirilen başörtüsü yasasına karşı 2017'de başlayan eylemler yüzünden onlarca kadına hapis cezası verildi. Bu kadınlardan biri olan ve ‘İnkılap Caddesi Kızları’ isimli hareketin üyelerinden olduğu belirtilen Meryem Şeriatmedari de 2018'de İran'ın başkenti Tahran'da eylem yapmış, eylem sonrası da gözaltına alınmıştı. 

Yaşanan bu olayın ardından İran'dan kaçan kadın aktivist, Türkiye'ye geldi. Bir süredir Denizli'de yaşadığı belirtilen Şeriatmedari’nin Avrupa ve Amerika'ya gitmek için vize beklediği öğrenildi. 

Peyman Aref isimli bir gazeteci, sosyal medya hesabından dün akşam Denizli’de gözaltına alındığını duyurduğu Şerietmedari’nin, Aydın’daki Geri Gönderme Merkezine sevk edildiği bilgisini paylaştı. 

Konu hakkında resmi makamlardan açıklama gelmezken, Şerietmedari’nin İran’a geri gönderilme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.