İlham Ehmed: MİT aracılığıyla Kürtler ve Araplar arasında provokasyon yaratılmak isteniyor

Kuzey ve Doğu Suriye'de yaratılan provokasyonlarla Kürt-Arap karşıtlığının çıkartılmaya çalışıldığını belirten İlham Ehmed, bu tarz provkasyonlarda MİT'in parmağı olduğunu söyledi.

İlham Ehmed: MİT aracılığıyla Kürtler ve Araplar arasında provokasyon yaratılmak isteniyor
07 Temmuz 2021 Çarşamba 15:02

banner255

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu üyesi İlham Ehmed ile Kuzey-Doğu Suriye'de yaşanan son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan haberde, bölgede son dönemde bölgede yaşananları değerlendiren Ehmed, Suriye seçimlerinin sonuçlarıyla birlikte krizin derinleştiğini rejimin kazanç elde etmiş gibi Kürtlere karşı siyasetini sertleştirdiğini ifade etti.

'MİT'İN DOĞRUDAN PARMAĞI BULUNUYOR'

Kürtler ve Araplar arasında daha fazla provokasyon yaratılmak istendiğini belirten Ehmed, "MİT’in bu durumda doğrudan parmağı bulunuyor. Her zaman istikrarsızlık durumunu gösterme, her an savaş çıkma ihtimali ile her an halkların birbiriyle karşı karşıya gelme ihtimalinin olduğu görüntüsünü ortaya çıkarmak için çalışıyorlar. Halkın birbirine karşı tepkili olduğu, tarihte her zaman birbiriyle savaşmaya hazır olduğu görüntüsünü ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Münbiç, Şedadê gibi bölgelerde zaman zaman sorunlar ortaya çıkıyor. Belki sorun toplumsaldır ya da idaridir. Ama bunu her zaman Kürt-Arap ayrımcılığına çevirmek için çalışıyorlar. Doğrusu bölge güçlerin oynadığı oyun oldukça hassastır ve tehlikelidir. Birçok ulustan kimliğin olduğu bir yerde herkesin kendi kimliğince diliyle yaşaması doğal haktır. Ancak bu kimlik çelişkilerin, kan dökmenin ve iç savaşın nedeni olmamalıdır. Bu oldukça önemlidir. Ancak ulus devletler yürüttükleri siyasetle her zaman diğer ulusları bir kimlik altında eritmek istemiştir. Buna karşı her zaman direniş oluyor ve olacaktır. Eritilmeye maruz kalan kimlik direniyor" dedi. 

Münbiç’te, aşiretlerin rejim tarafınca silahlandırıldığı yönünde bilgiler olduğunu aktaran Ehmed, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik siyaseti için "Türk devleti her zaman düşman siyasetini yürütmüştür. Şimdi de kuşatma ve suyu keserek insan yaşamını tehlikeye sokuyor. Komşu ülkeler arasında yapılan uluslararası ittifak, Türkiye ile Suriye arasında da eskiden yapılan su ittifakı var. Ancak Türkiye bu ittifakı yerine getirmiyor. Suriye rejimi de Türkiye’nin bu ittifaka bağlı kalması için ciddi talepte bulunmuyor. Aynı şekilde Birleşmiş Milletler (BM) bu konuda belki bir baskı uyguluyor ancak bu yeterli değildir.Türkiye’nin bu uygulamalarına karşı ciddi tutumları olmalıdır. Çünkü bu durum bölgede oldukça büyük bir tehlike oluşturuyor. Su olmayınca birçok hastalık yayılıyor. Milyonlarca insanın yaşamı tehlikeye giriyor. Ekonomi oldukça etkileniyor" dedi.

 

IŞİD YENİDEN ÖRGÜTLENİYOR

IŞİD’lilerin yargılanması için Özerk Yönetim ve MSD olarak Koalisyon ülkeleriyle diplomasi trafiği yürüttüklerini ancak şuana kadar bir sonuç alamadıklarını belirten Ehmed, "Artık bu ülkelerin karar vermesi gerekiyor. Ya vatandaşlarını götürüp yargılamalı ya da burada yargılanmalarını kabul etmelidir. Ya da Özerk Yönetimin yükünü azaltmak için yardım etmelidir. Bunun için ciddi çalışma yürütmek gerekiyor. Bunlar ülkelerle görüşmelerimizde gündemimizdedir. Hatta BM’ye kadar tartışması yürütülüyor. Bu durum artık değişmelidir. Eğer değişmezse ve karar alınmazsa Hol Kampı’nda IŞİD’e sadece yeni bir nesil değil yeni nesiler oluşturulur. Bu çok büyük tehlikeyle birlikte endişeler yaratıyor. IŞİD bir kez daha kendini örgütlüyor ve tüm bölge ve dünya için tehlike oluşturuyor" diye vurguladı. 

'KÜRT BİRLİĞİNİN PARÇALANMASINA İZİN VERİLMEMELİ'

 

"Erdoğan iktidarlığındaki Türk devleti varlık ve yokluğunu Kürtlerin tasfiye edilmesinde görüyor. Bunun için Kürtlerin tarihine ve coğrafyasına vahşice saldırılar gerçekleştiriyor" diyen Ehmed, "Kürt birliğinin parçalanmasına izin verilmemeli. Yurt dışında tek bir tutumla alanlara çıkılmalı ve ilgili yerlere ‘saldırıları durdurun’ talebinde bulunulmalıdır. Maalesef uluslararası kamuoyu bu yapılanlara karşı halen sessiz. Bilmeliler ki Türk devleti çıkarları için onların da güvenliklerinde tehlike oluşturuyor" diye belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.