Hamaney, Erdoğan’ı uyardı: Türkiye’nin Suriye operasyonu bölgeye zarar verir

Erdoğan ile bir araya gelen İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Türkiye'nin olası Suriye operasyonunun bölgeyi istikrarsızlaştıracağını söyledi.

Hamaney, Erdoğan’ı uyardı: Türkiye’nin Suriye operasyonu bölgeye zarar verir
19 Temmuz 2022 Salı 20:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği İran’da, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Putin'le görüşmeden önce İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi.

Reuters’ın İran devlet televizyonundan aktardığına göre, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Suriye zirvesi için Tahran’da bulunan Erdoğan’a, Suriye’ye askeri bir saldırının bölgeyi istikrarsızlaştıracağını söyledi..

Habere göre Hamaney, “Suriye’ye yapılacak herhangi bir askeri saldırı bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır.” dedi.

ABD VE RUSYA DA KARŞI ÇIKMIŞTI

Suriye’nin kuzeyinde 2016’dan beri dört askeri operasyon düzenleyen Türkiye, sınırdan 30 kilometre ilerleyerek sınır boyunca ‘güvenli bölgeler’ oluşturmak için operasyonlara devam edeceğini açıklamıştı. ABD, hava sahasını kontrol ettiği Fırat’ın doğusuna ilişkin muhtemel operasyona yeşil ışık yakmamıştı.

Erdoğan da bunun üzerinde Rusya ve İran’ın söz sahibi olduğu Tel Rifat ve Minbiç’e girmeyi planladıklarını açıklamıştı. Rusya da olası operasyona karşı Suriye ordusuyla birlikte bölgedeki güçlerini takviye etmişti. Bu nedenle Erdoğan’ın bu ziyarette özellikle Tel Rifat’ta etkinliği bulunan İran’dan operasyona karşı çıkmamaları için Tahran yönetimine talepte bulunması bekleniyordu.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.