FT'ye konuşan eski AKP'li vekil: Albayrak partide en yüksek gücü temsil ediyordu; artık...

Financial Times, Albayrak'ın siyasi kariyerinin büyük ihtimalle bittiği yorumunda bulundu.

FT'ye konuşan eski AKP'li vekil: Albayrak partide en yüksek gücü temsil ediyordu; artık...
19 Kasım 2020 Perşembe 17:30

banner255

Uluslararası İngiliz gazetesi Financial Times'a konuşan eski bir hükûmet yetkilisi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası ile ilgili değerlendirmesinde, "Normal demokrasilerde kabine tartışmaları konuşulur, bizde aile meseleleri; nasıl bir ülke olduk" dedi.

İsmi paylaşılmayan eski hükûmet yetkilisi, "Normal demokrasilerde herkes kabinedeki kavgalardan, siyasi zorluklardan ve partinin sorunlarından bahseder. Türkiye örneğinde ise aile meselelerini konuşuyoruz" dedi ve ekledi; "Nasıl bir ülkeyiz biz?".

'ARTIK ALBAYRAK YOK'

Berat Albayrak'ın Türkiye hükümetinin Erdoğan'dan sonra en güçlü adamı olarak nitelendirildiği haberde, adını vermeye eski AKP milletvekilinin "Eğer AKP'li bir milletvekiliyseniz sizin için Albayrak en yüksek gücü temsil ediyordu. O hem alfa hem omegaydı. Artık o yok. Bu bitti" yorumuna yer verildi.

Laura Pitel imzalı haberde Albayrak'ın Erdoğan'ın damadı olduğuna da sık sık vurgu yapıldı. Pitel, Albayrak'ın siyasi kariyerinin büyük ihtimalle bittiğini, ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresi dolunca danışmanı olarak görev yapan damadı Jared Kushner'ın da aynı şeyi yaşayacağı değerlendirmesinde bulundu.

DARON ACEMOĞLU: ALBAYARAK YIKICI BİR EKİP OLUŞTURDU

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) Prof. Daron Acemoğlu da makale için yaptığı değerlendirmede, "Kayınpederinin konumu sayesinde Albayrak çok etkili olmayı başardı. Otonom hareket eden, çok yıkıcı hamlelerde bulunan bir ekip oluşturdu. Bunlar işleyen demokrasilerde olmaması gereken şeyler" değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.