Fransa'da Aliyev muhalifi Azeri vlogger 16 yerinden bıçaklandı

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Bakü hükümetini eleştiren sürgündeki Azerbaycanlı bir vloggera yapılan saldırı hakkında kapsamlı soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Fransa'da Aliyev muhalifi Azeri vlogger 16 yerinden bıçaklandı
19 Mart 2021 Cuma 16:53

banner255

New York merkezli medya hakları grubu, "Made In Azerbaijan" adlı YouTube kanalını yöneten Mahammad Mirzali'nin 14 Mart'ta Fransa'da bir grup erkek tarafından dövüldüğünü ve bıçaklandığını duyurdu.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre, CPJ, 27 yaşındaki Mirzali'nin 14 Mart'ta Fransa'nın batısındaki Nantes şehir merkezinde yürürken altı kişi tarafından saldırıya uğradığını, en az 16 kez bıçaklandığını ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

CPJ’nin Avrupa ve Orta Asya program koordinatörü Gulnoza Said, "Fransız yetkililer sürgündeki Azeri blog yazarı Mahammad Mirzali’ye yönelik bıçaklı saldırıyı hızla araştırmalı, failleri ve emrini verenleri bulmalı ve adalete teslim etmelidir" dedi.

YouTube kanalı 265 bin aboneye sahip olan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve yakın çevresiyle ilgili 'yolsuzluk' videoları paylaşan Mirzali, siyasi aktivizmi nedeniyle 2016 yılında memleketinden kaçtı.

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.