Eski ABD Savunma Bakanı Esper'den Trump’a gizli mektup

Esper'in askerlerin Afganistan’dan çekilmesi hakkında mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Eski ABD Savunma Bakanı Esper'den Trump’a gizli mektup
15 Kasım 2020 Pazar 12:59

Eski ABD Savunma Bakanı Esper’in görevden alınmadan önce, ABD Başkanı Trump’a Amerikan askerlerinin Afganistan'dan aralık sonuna kadar çekilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdiği gizli belgeler gönderdiği öğrenildi.

Washington Post gazetesinin haberine göre Eski ABD Savunma Bakanı Mark Esper, görevden alınmadan önce ABD Başkanı Donald Trump’a Amerikan askerlerinin Afganistan'dan aralık sonuna kadar çekilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdiği gizli belgeler gönderdi.

Habere göre Esper, üst düzey askeri yetkililerle yaptığı görüşmenin ardından Beyaz Saray'a gizli bir mektup göndererek askerlerin Afganistan'dan aniden çekilmesiyle ilgili ek harcamalar, uygunsuz saha koşulları ve askerlerin önüne çıkabilecek olası zorluklar ile ilgili endişelerini dile getirdi, ayrıca müttefik ilişkilere gelecek zararın ve Afganlar ile müzakerelerin olası ihlallerinin Amerikan yetkililerini endişelendirecek diğer olası nedenler olabileceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen pazartesi görevine son verilen Savunma Bakanı Mark Esper'in yerine Christopher Miller’in atandığını duyurmuştu.

Geçen ay Twitter hesabından askerlerin Noel’e kadar evlerine dönmesini beklediğini kaydeden Trump'ın, Afganistan'dan askerlerin geri çekilme sürecinin yavaş ilerlemesinden memnun olmadığı ifade ediliyordu.

Kaynak: Sputnik


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.