EFA Genel Kurulu'nda HDP’yle dayanışma kararı

Avrupa Hür İttifakı Genel Kurulu’nda, HDP’yle dayanışma amacıyla bir dizi karar alırken, Türkiye'yi kendi anayasasına ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni uygulamaya çağırdı.

EFA Genel Kurulu'nda HDP’yle dayanışma kararı
03 Ekim 2020 Cumartesi 17:21

banner225

Halkların Demokratik Partisi’yle (HDP) daha önce dayanışma mesajı yayımlayan Avrupa Hür İttifakı (EFA) Genel Kurulu’nda, Türkiye ve HDP’yle ilgili karar tasarısı kabul edildi. HDP Dış ilişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy da karar tasarısı görüşülürken genel kurula katılarak, güncel siyasi durum ve HDP’ye yönelik devam eden saldırılar hakkında bilgi verdi.

 

HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgiye göre, EFA Başkanı Lorena López de Lacalle tarafından Genel Kurula sunulan karar tasarısında; saldırıların Kürtlerle sınırlı kalmadığı ülkenin her köşesine yayılıp tüm kesimleri hedef aldığı belirtildi. Yine Kuzey ve Doğu Suriye'deki savaşın da yaşananlardan bağımsız ele alınamayacağı ve savaş konseptinin Türkiye’deki otoriter rejiminin AB ile müzakere pozisyonunu güçlendirmek için uygulamaya koyduğu küresel bir planın parçası olduğu ifade edildi.

 

Avrupa genelindeki özerklik yanlısı sol ve liberal partilerin çatı partisi olan EFA’nın Genel Kurulu’nda kabul edilen karar şöyle:

 

* Türkiye'de temel özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra sürekli olarak kötüleşmesinden duyduğu derin endişeyi tekrar ifade eder.

 

* Uluslararası topluma, Türkiye'deki demokratik değerlerin korunmasına katkıda bulunmak için sözden eyleme geçme çağrısı yapar.

 

* Kayyım atamalarının Eş başkanlık sisteminin ilk hedefi haline gelmesini -ki özellikle kadın eşbaşkanları etkilemektedir- kınamaktadır.

 

* Kadın hareketlerine, siyasi partilere, sendikalara, sivil topluma, uluslararası ve sivil toplum kuruluşlarına Eş başkanlık ve eşit temsiliyeti teşvik etme ve uygulama çağrısında bulunur.

 

* Türkiye hükümetini, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını ve özellikle ilgili şartın 4, 5 ve 6. maddelerini uygulamaya çağırır.

 

* Türkiye hükümetini kendi anayasasına uymaya ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni uygulamaya çağırır.

 

* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davasına ilişkin son kararda da belirttiği üzere, muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Türk yetkililerince derhal serbest bırakılması çağrısında bulunur.

 

* Bölgedeki savaş ve istikrarsızlaşmanın sonuçlarının ciddiyetine dikkat çeker.

 

* Yeni Avrupa Komisyonu ekibini Türkiye üzerine çalışacak bir Kapsamlı Kriz Yönetim Komisyonu oluşturmaya davet eder.

 

* Avrupa Komisyonundan Türkiye ile yapılan tüm siyasi, sosyal veya ekonomik anlaşmalara insani standartlar ve temel haklarla ilgili koşul maddelerinin dahil etmesini ister.

 

* Avrupa Komisyonu'nu Türkiye'ye yönelik hedefli yaptırımlar uygulamaya ve son çare olarak da AB-Türkiye Gümrük Birliğini askıya almaya çağırır.

 

* Türkiye'ye yönelik AB genelinde, teknoloji ürünleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir silah ambargosu uygulanması çağrısı yapar.

 

* AB üye devletlerden çok daha güçlü bir taahhüt göstermeleri çağrısı yapar.

 

* Sivil toplum kuruluşlarına, parlamentolara, yerel ve bölgesel yetkililere, uluslararası dayanışmayı gerçekleştirmenin ana aracı olarak temasları ve ikili anlaşmaları teşvik etmeye çağırır.

 

* EFA Bürosuna bu kararı konseye, komisyon başkanına, Kriz Yönetimi Komiserine, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisine, Türk Cumhurbaşkanına, Türk hükümetine ve Parlamentosuna iletmesi talimatını verir ve bu kararın Türkçe ve Kürtçeye çevrilmesini ister.

 

PLAZA DE MAYO ANNESİNDEN HDP DAYANIŞMASI

 

Arjantin’de Plaza de Mayo annesi Nora Cortiñas da HDP ile dayanışma mesajı yayınladı. Kayıplar için yaptıkları eylemleri Koronavirüs nedeniyle bir süredir online buluşma şeklinde sürdüren Plaza de Mayo Annelerinin bu haftaki etkinliğinde konuşan Cortiñas, Kürt halkı ve gözaltı operasyonlarının hedefinde olan HDP ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti. HDP’lilere yönelik toplu tutuklamaları kınayan Cortiñas ayrıca "Türkiye’nin Suriye ve Irak'taki Kürt bölgelerini bombalama politikasını ve Rojava Devrimi'ne karşı paralı askerleri kullanmasını" eleştirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.