Deutsche Bank: 'Karışıklık çağı' başlıyor

Deutsche Bank'ın yaptığı araştırmaya göre, 1980’den bu yana devam eden küreselleşme çağı yerini “karışıklık çağına” bırakıyor.

Deutsche Bank: 'Karışıklık çağı' başlıyor
10 Eylül 2020 Perşembe 22:47

Deutsche Bank’ın yatığı bir araştırmaya göre, küreselleşme çağının yerini “karışıklık çağı” bırakıyor. Deutsche Bank’ın stratejisti Jim Reid liderliğindeki bir grup analiz uzmanının yaptığı tahminlere göre, yeniçağın karakteristik özelliği Çin ekonomisinin ABD ekonomisi üzerindeki yükselişi olacak. Sputnik’in geçtiği haberde, Bu çatışmanın soğuk savaş döneminde ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki ilişkileri andıracağı ileri sürüldü.

Uzmanlar, küresel borçtaki büyümenin ve merkez bankalarının “helikopter para” politikasının devam etmesini ve 21. yüzyılda yetişkinliğe giren genç nesillerin seçmen ağırlığı açısından da dahil olmak üzere etkisinin güçlenmesini bekliyor.

Enflasyondaki artış, iklim ile ilgili endişeler, nesiller arasındaki rekabetin sertleşmesi ve yeni bir teknolojik devrim de “karışıklık çağının” özellikleri arasında gösterildi.

Uzmanlar, karışıklık çağını yatırımlardan vazgeçme nedeni olarak görülmemesi gerektiğini kaydederek aksine beraberinde “daha büyük müdahale ve likidite getireceğini” vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.