Çavuşoğlu'ndan operasyon açıklaması: Gereğini yapmamız lazım

İsrail ve Filistin ziyareti sonrası değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; Suriye'ye operasyonu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini ve İsrail'le olan ilişkileri ele aldı.

Çavuşoğlu'ndan operasyon açıklaması: Gereğini yapmamız lazım
26 Mayıs 2022 Perşembe 14:52

banner225

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü açıklamalarda bulundu.

Uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye'ye yapılması gündemde olan operasyonla ilgili, "Gereğini yapmamız lazım" diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusunu değerlendiren Çavuşoğlu, "Beklentilerimizi karşılamak için irade koyarlarsa çalışma yaparız. Bir an önce üye olmak istiyorlarsa adımları atacaklar" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de 'hakça paylaşımdan yana olduklarını' ifade ederek, "Kimse bizi dışlamasın. Bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok dedik. Teknik kısmı bakanlar görüşür" dedi.

Akdeniz gazının Avrupa'ya taşınması konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Bunun tek ekonomik güzergahının Türkiye olduğunu söyledik" dedi. İsrail ile karşılıklı büyükelçi atanıp atanmayacağı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanının Türkiye'ye geleceğini söyledi.

Yunanistan'ın adaları silahlandırdığını söyleyen Çavuşoğlu, "Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz. ABD'nin denge politikasında sapma görüyoruz, uyarıyı da yaptık" dedi.

ABD'nin mutabakata uymadığını söyleyen Çavuşoğlu, "30 kilometreyi terörden temizleme sözünü tutmadın, o zaman temizle" diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.