Buzul erimesi İtalya ve İsviçre arasındaki sınırı değiştirdi

Alpler'de kamp alanının üçte ikisinin İsviçre'nin güneyine kaydığı bu nedenle sınır ihtilafı yaşandığı duyuruldu. Kampçılar 'İtalya’da mıyız, İsviçre’de mi?' diye soruyor

Buzul erimesi İtalya ve İsviçre arasındaki sınırı değiştirdi
26 Temmuz 2022 Salı 20:58

banner255

The Guardian'ın haberinde Orta Avrupa'da ünlü kayak merkezlerinin de yer aldığı Alpler'de Theodul Buzulu'nun erimesi nedeniyle İsviçre ve İtalya arasındaki sınırın değişikliğe uğradığı duyuruldu.

Haberde, Alpler'deki Testa Grigia zirvesi yakınlarında 1984 yılında inşa edilen turistik kamp alanının Theodul Buzulu'nun erimeye başlaması sonucu İtalya'dan İsviçre'ye kaymaya başladığı, bu nedenle kamp alanıyla ilgili sınır ihtilafının meydana geldiği belirtildi. Kamp alanının konaklama ve restoran kısımlarını kapsayan üçte ikilik bölümünün İsviçre'nin güney sınırına kaydığı, kamp ziyaretçilerinin ise "İsviçre'de miyiz?" sorusu yönelttiği aktarıldı.

MÜZAKERELER SÜRÜYOR

Dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapan bölgeyle ilgili ortaya çıkan sınır ihtilafının giderilmesi için görüşmeler yapıldığı da kaydedildi. İsviçre'nin ulusal haritalama ajansı Swisstopo yetkilisi Alain Wicht, İtalya'yla müzakerelerin devam ettiğini duyurdu.

Theodul Buzulu'nun 1973-2010 yılları arasında kütlesinin neredeyse dörtte birini kaybettiği tahmin ediliyor. İtalya ve İsviçre arasında geçen yıl kasım ayında sınır değişikliğiyle ilgili bir anlaşma yapıldığı, İsviçre hükümetinin ise anlaşmayı henüz onaylamadığı belirtildi


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.